Nakatumiskordaja R langes 0,74-le

Viirus poeb lapse ninast sisse samamoodi, kui täiskasvanutel, ent lapse nina limaskestadel tehakse see kohe kahjutuks.
Viirus poeb lapse ninast sisse samamoodi, kui täiskasvanutel, ent lapse nina limaskestadel tehakse see kohe kahjutuks. Autor/allikas: Pixabay

Reproduktsiooni alusarv R ehk nakatumiskordaja langes üle-eestiliselt 0,74-le, nädal varem oli see 0,86, selgus terviseameti nädala epiidülevaatest.

Kui eelnevatel nädalatel vähendas Harjumaa madalam nakatumiskordaja oluliselt Eesti üldist nakatumiskordajat, siis 31. mai seisuga olulist erinevust see ei põhjustanud – üle-eestiline R ilma Harjumaata oli 0,72.

Prognoos: juuli lõpus võib näha 0 nakatunuga päevi

Kui nakatumiskordaja R on praegu 0,74, siis kui sellises tempos langus jätkuks, läheks sel nädalal viimase seitsme päeva nakatumine alla 100.

Juuni keskpaigas läheks see näitaja juba alla 50 (ehk päevased näidud 30-60 kandis), juuni lõpus alla 30, juuli keskpaigas tasemele 10-20 ning juuli lõpu poole võiks näha mõnda nullipäeva ja oleks keskmiselt alla 10 nakatunuga päevad. Loota, et nakatunute arv püsib null terve nädala, ei saa.

Peamine nakatumispaik on perekond

Eelmisel nädalal nakkuse perekonnast 39 protsenti ehk peamine levik toimub perekondades ja sugulaste seas.

Tööl nakatus 11,2 protsenti, mujal 5,6 protsenti (nakatumine toimus tõenäoliselt tutvusringkonnas ja elukohas), laste- ja õppeasutuses 5,2 protsenti, välismaal 4,3 protsenti, tervishoiu- ja hoolekandeasutuses üks protsent ning kaitseväes 0,8 protsenti.

Võrreldes 20. nädalaga nakatumispaikade muster märgatavalt ei muutunud. Veidi vähenes juhtumite osakaal laste- ja õppeasutuses ning tervishoiu- ja hoolekandeasutuses.

Kolded - esiplaanil selgelt töökohakolded

Eelmisel nädalal oli aktiivseid koldeid Eestis kokku 74. Nädal varem oli neid 105. Kollete osakaalus on jätkuvalt esiplaanil töökohakolded, mida oli kõikidest kolletest 62 protsenti.

Suurenenud on lasteasutuste (lasteaiad + koolid) kollete osakaal. Aktiivseid koolikoldeid on hetkel seitse (eelmisel nädalal viis).

Reisimisega seotud haigusjuhud

Eelmisel nädalal sissetoodud haigusjuhud. Autor/allikas: Terviseamet

Eelmisel nädalal registreeriti 37 sisse toodud haigusjuhtu, nende osakaal moodustas 4,3 protsenti juhtude üldarvust.

21. nädala sisse toodud haigusjuhud on seotud reisimisega 14 riigis. Kõige rohkem haigusjuhte on seotud reisimisega Soome (üheksa), Türgi (kaheksa) ja Venemaale (viis).

Eelmisel nädalal saabus Eestisse 8135 inimest. Piiril tehti 4404 testi, neist 17 (0,39 protsenti) osutus positiivseks. 

Tuvastati esimene Brasiilia tüvi

Eelmisel nädalal tuvastati esimene sisse toodud Brasiilia tüvi. See toodi sisse Belgiast. Samuti tuvastati kaks sisse toodud India viiruse tüve, millest üks toodi sisse Indiast ja teine Egiptusest.

Tartu Ülikoolis sekveneeritud kohalikest juhtudest oli viimasel nädalal Briti viirustüve osakaal ligi 97,3 protsenti.

Tervishoiuasutuste töötajate haigestumine

Eelmisel nädalal haigestus 14 tervishoiuasutuste töötajat, mida on kolme võrra rohkem kui nädal varem. Neist viis haigestus Lõuna regioonis, neli Ida regioonis, neli Lääne regioonis ja üks Põhja regioonis.

Ametite lõikes haigestus kaks arsti, neli õde, viis hooldajat ja kolm muu personali töötajat. Nakatunutest olid pooled vaktsineerimata.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: