Eerik-Niiles Krossi Kõue mõisa audiitor soovib varade hindamist

Kõue mõis
Kõue mõis Autor/allikas: pressimaterjal

Riigikogu liikme Eerik-Niiles Krossi pikalt kahjumis olnud Kõue Mõisa majandusaasta aruande audiitor loobus aruandes piisava info puudumise tõttu sellele hinnangu andmisest. Aruandes on varasema aastaga võrreldes suurenenud 2019. aasta puhaskahjum.

Kõue mõis esitas möödunud augusti lõpul korraga viimase kolme aasta majandusaasta aruanded, mis olid allkirjastatud notari poolt.

Viimati esitas Krossile ja tema abikaasale Mary Krossile kuuluv Kõue Mõis OÜ tähtajaks majandusaasta aruande 2016. aasta kohta. 

Värske aruande kohaselt oli mõisa 2020. aasta käive 148 000 eurot ja 2019. aasta käive 185 000 eurot, puhaskahjumiks märgiti aruandes vastavalt 33 373 eurot ja 217 200 eurot.

Samas esitas Kõue Mõisa eest mullu majandusaasta aruande notar, kelle allkirjastatud aruande kohaselt oli ettevõtte kahjum mullu 76 500 eurot. Tänavu esitatud aruande kohaselt ulatus see aga 217 200 euroni ehk oli pea 140 000 eurot suurem kui see oli deklareeritud aasta varem esitatud aruandes.

Kõue mõisa omakapital oli majandusaasta aruande kohaselt 2019. aastal -292 607 eurot, aastaga kerkis see aga 24 020 euroni. Omanikud maksid mullu 350 000 euro ulatuses laene muudesse reservidesse, viies sellega omakapitali positiivseks.

Ettevõte on juuni seisuga maksuametile võlgu 161 000 eurot, kuu haaval on maksu- ja tolliameti nõuete suurus Kõue mõisa vastu kasvanud, aasta tagasi oli võlg 144 100 eurot.

Vandeaudiitori hinnangul viitab viimaste majandusaastate kahjumlik tegevuse ja omakapitali tehtud täiendavad sissemaksed materiaalsete põhivarade väärtuse langusele, mistõttu tuleks teostada vara väärtuse test. 

Audiitor märkis, et kui varade kaetav väärtus on bilansilisest väärtusest väiksem, tuleks varasid alla hinnata nende kaetavale väärtusele.

Audiitori sõnul ei olnud ka võimalik varade väärtuse testiga tutvuda ning seetõttu ei ole võimalik aruandele anda hinnangut.

Samuti ei olnud audiitori teatel võimalik saada piisavat asjakohast tõendusmaterjali kohustiste lühi- ja pikaajaliseks klassifitseerimine kohta.

"Kirjeldatud asjaolude märkimisväärsuse tõttu ei suutnud me hankida piisavat asjakohast ülevaatuse tõendusmaterjali aluse andmiseks kokkuvõttele. Seetõttu ei avalda me Kõue Mõis OÜ raamatupidamise aastaaruande kohta kokkuvõtet," seisab aruandes.

Ametlikult kuulub Krossile endale 36 protsenti ettevõttest, Mary Krossile 27 protsenti ettevõttest ning ülejäänud osanikud on samuti Krossile kuuluvad konsultatsioonifirmad Hansamari OÜ ja Trustcorp OÜ.

Ettevõttel on pikaajalisi laene kokku 1,8 miljoni euro eest, vähenedes aastaga 200 000 euro võrra. Sellest miljoni moodustab laen Blue Oil Ltd-lt, ülejäänud peamiselt ettevõttega seotud isikutelt.

Neitsisaartel registreeritud Blue Oil Ltd laenuga refinantseeris Kross varem Swedbankilt võetud laenu.

Kui mullu plaanis ettevõte Margus Linnamäe MM Grupile tasuda 100 000-eurose võla viie aasta jooksul, siis nüüd on ettevõte laenu tasumise plaani edasi lükanud.

Kross ostis Harjumaal Kose vallas asuva Kõue mõisa 2006. aastal, renoveeris selle EAS-i toetuste abil ning avas renoveeritud mõisa klientidele 2012. aasta suvel. Viimastel aastatel on mõis tegutsenud ürituste toimumise paigana, võõrustades üritusi, mida plaanib aruande kohaselt ka jätkata.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: