Fotod: Narva-Jõesuus põles kirik, politsei kahtlustab süütamist

{{1623915360000 | amCalendar}}
Foto: Sergei Stepanov/ERR

Narva-Jõesuus põles neljapäeva varahommikul Jumalaema Kaasani Ikooni kirik. Politsei kahtlustab, et tuli võis alguse saada süütamisest.

Neljapäeval kell 4.23 anti häirekeskusele teada, et Narva-Jõesuus Vabaduse tänaval põleb kirik, teatas Ida päästekeskus.

"Öösel läks signalisatsioon tööle. Ma tulin vaatama ja nägin üht tumedates dressides meest, kes jooksis eemale. Märkasin ka seda, et kiriku aken põleb. Helistasin kohe häirekeskusesse ja kutsusin päästjad kohale," kirjeldas Jumalaema Kaasani Ikooni kiriku ülem Kornili Morozov "Aktuaalsele kaamerale".

Päästjate saabumisel põles plekk-katusega puidust hoone lahtise leegiga. Päästetööde juht, Rainer Asuküla Jõhvi päästekomandost rääkis, et kogu hoone sisemus põles ning leegid olid juba akendest väljas ja katuseräästas ka.

"Põlemine oli väga kiire ja plahvatuslik," nentis Asuküla, lisades, et kohapeal sai piirata ainult tule levikut ja kaitsta kõrvalhooneid. Samal krundil on kirikuõpetaja elumaja ja abihooned. Kirikuhoonesse sisse minna enam ei saanud ning sisustus hävis tules täielikult. Katus kukkus osaliselt sisse. Seinad jäid osaliselt püsti, kuna tegemist on vana palkehitisega.

"Kuna eelmisest põlengust olid kirikusse jäänud söestunud palgid, olid kiriku aknad ja uksed jäetud tuulutamiseks lahti. Nii tekkiski tuuletõmme, mille abil leegid kirikus kiiresti levisid," ütles Morozov.

Päästjad lõpetasid kustutustööd kell 6.12. Kuna eeldatavalt oli tegemist süütamisega, jätkab juurdlust politsei.

"Narva-Jõesuu komando asub kirikust paari-kolme kilomeetri kaugusel. Selle ajaga nii kiire tulekahju areng annab ilmselge põhjenduse kahtlustada süütamist," ütles Asuküla.

Tulekahjuteade jõudis päästjateni läbi turvafirma. Hoone on muinsuskaitse all ja see oli ka kindlustatud.

Põlenud Narva-Jõesuu kirik Autor/allikas: Sergei Stepanov/ERR

Muinsuskaitseameti kunstipärandi valdkonna juht Linda Lainvoo nimetas kahjusid väga tõsisteks. "Praegu dokumenteerime säilinud detaile, aga kahjud on ikka väga-väga ulatuslikud. Võimalik, et restaureerida saab ainult mõne üksiku detaili, aga tervikuna ilmselt enam mitte," ütles Lainvoo.

"Sooviks siiski võimalikult palju taastada. Vaatame ja hindame meile tulekahjus tekitatud lõplikku kahju ning proovime aru saada, kui suures ulatuses on võimalik kirikut taastada ning kui kiiresti me suudame seda teha," rääkis Morozov.

Sama kirik on põlenud ka varem, viimati selle aasta veebruarikuus. Kahtlustati süütamist, kuid süüdlast leitud ei ole.

Jumalaema Kaasani Ikooni kirik valmis 19. sajandi keskel.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: