Paide vana ait-ladu muutub muuseumiks

Eelmise sajandi algul Paidesse ehitatud ait-laost saab juba selle aasta lõpuks 19. sajandi muuseum-tegevuskeskus. Seal leiab uue kodu ka Järvamaa muuseum. Hoonete renoveerimis- ja ehitustööd on lõppenud, jäänud on ekspositsioon üles seada ja sisse kolida.

Paide oma aja suuremaid ärimehi Karl Johanson lasi ait-lao ehitada oma kaupade hoidmiseks, maja juures olid ka kauplused. Üheksa aastat tagasi, kui Järvamaa muuseumist sai osa ajakeskusest Wittenstein, seati eesmärgiks luua uus muuseumikeskus, mis säilitaks Järvamaa identiteeti ja meelitaks huvilisi kaugemaltki.

"Siia tuleb nõndanimetatud Wittensteini tegevusmuuseum, mis võtab enda alla 19. sajandi lõpus, 20. sajandi alguses esinevad ametid ja elukutsed, mis tolleaegses väikelinnas Paides olid esindatud. Kui külastaja siia tuleb, saab ta näha nii omaaegset apteeki, arsti, sepikoda, puutöökoda, kõrtsi ning ülevaadet sellest, kuidas meie rahvus välja kujunes. Teisiõnu, saame tulla vaatama, kuidas vanasti elati ja oldi," tutvustas Järvamaa muuseumi teadusjuht Ründo Mülts "Aktuaalsele kaamerale".

Mülts ütles, et kuna inimesed on juba pisut väsinud interneti pakutavatest võimalustest, panustatakse uues muuseumis originaalesemete tutvustamisele.

"Seda täiendavad üksikud interaktiivsed vahendid. Ja muidugi peamine ajaloo mõistmise kulg tekib loodetavasti tegevuste kaudu," lisas Mülts.

Muuseumi projekteeris Indrek Tamberg IBG-Ehitusest, ruumid kujundas sisearhitekt Annes Arro. Uus muuseumikeskus paikneb kahes majas, punastest tellistest laohoones ja kõrvalasuvas puidust majas. Mõlemal hoonel on vanust üle saja aasta, aga kuna nad asuvad Paide vanalinna kaitsetsoonis, tuli ehitajal Haart Ehitusel teha tihedat koostööd muinsuskaitse ja projekteerijatega.

"Nagu ikka rekonstrueerimisel ja restaureerimistöödel, tööde käigus ilmneb väga palju selliseid asju, mida algselt ei näe. Ja selles osas on koostöö väga oluline, et saada maksimaalselt algupärane väljanägemine hoonetele," kommenteeris Haart Ehitus OÜ tegevjuht Riho Metsla.

Paide uus muuseum-tegevuskeskus avatakse jõulude paiku, Järvamaa muuseumi vana maja hakatakse kasutama fondihoidlana.

 

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: