EL-i kohus: YouTube võib vastutada autoriõiguse rikkumiste eest
Euroopa Kohus otsustas teisipäeval, et platvorme nagu YouTube saab teatud tingimustel võtta vastutusele autoriõigusega kaitstud materjali ebaseadusliku üleslaadimise eest.
Esialgset otsust tervitab tõenäoliselt Saksa muusikaprodutsent Frank Peterson, kellel käib platvormiga pikk kohtuvaidlus seoses Briti muusiku Sarah Brightmani loomingu loata üleslaadimisega.
Euroopa Kohus leidis, et üldiselt ei ole YouTube ja teised sarnased platvormid vastutavad selle eest, kui nende kasutajad kaitstud sisu loata postitavad.
"Veebiplatvormide haldajad ei edasta üldjuhul ise üldsusele autoriõigusega kaitstud sisu, mille nende kasutajad ebaseaduslikult veebi üles panevad," teatas kohus.
Olukord muutub aga siis, kui platvorm saab autoriõiguse rikkumisest teadlikuks ja ei tegutse õigusi rikkuva sisu eemaldamisel või blokeerimisel kiirelt.
Platvormid võivad autoriõiguste rikkumiste eest vastutavad olla ka siis, kui nad ei paku lahendusi seadusevastase sisuga tõhusaks võitlemiseks.
Euroopa Kohus andis oma hinnangu seoses kahe kaasusega Saksa föderaalkohtus, mille kohtunikud palusid Luksemburgis baseeruvalt kohtult nõu.
Esimene puudutab Petersoni hagi YouTube'i ja selle emafirma Google'i vastu seoses soprani Sarah Brightmani laulude sattumisega platvormile 2008. aastal.
YouTube eemaldas osa seadusevastasest sisust, kuid mitte kõike. Vaidlus on Saksa kohtudes kestnud juba aastaid.
Teine kaasus puudutab Hollandi kirjastaja Elsevieri hagi failijagamisplatvormi Cyando vastu, kus on avaldatud autoriõigusega kaitstud teoseid.
Saksa kohus peab nüüd otsustama, kuidas EL-i kohtu hinnangut tõlgendada.
Kohtuotsuse mõju on aga piiratud, kuna see puudutab juhtumeid, mis leidsid aset enne Euroopa Liidu andmekaitsereformi 2019. aastal.