Kallas: Eesti võib võtta vastu kuni 10 Afganistanist evakueeritud inimest

Kaja Kallas.
Kaja Kallas. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Peaminister Kaja Kallase sõnul on Eesti valmis vastu võtma kuni 10 Afganistanist evakueeritud inimest. Selle arvu sisse kuuluvad nii Euroopa Liidu kui ka NATO-ga koostööd teinud inimesed ja nende vahetud pereliikmed.

"Riigina tahame anda panuse Afganistanis lahvatanud humanitaarkriisi lahendamisse. Praeguse seisuga on Eesti valmis varjupaika pakkuma kuni kümnele inimesele. Täpsemalt inimestele, kelle elu on sattunud kodumaal hädaohtu koostöö tõttu Euroopa Liidu või NATO-ga ja nende vahetutele pereliikmetele," ütles Kallas.

Lisaks sellele plaanib valitsus arengukoostöö, humanitaarabi ja maailmaharidusega tegeleva organisatsiooni Mondoga Afganistanis koostööd teinud inimeste vastuvõtmist, kelle täpne arv selgub lähipäevil.

Mondo MTÜ on aastaid tegelenud Afganistani sotsiaalse arengu toetamisega naiste tervise ja tüdrukute hariduse edendamisel. Näiteks on tänu nende tegevusele kohapeal koolitatud ligi 120 ämmaemandat.

Peale liitlasvägede väljatoomist kontrollib Taliban kõiki peamisi Afganistani linnu, sealhulgas läks pühapäeval Talibani kontrolli alla pealinn Kabul.

"Afganistani julgeolekuolukord mõjutab otseselt Euroopat ja maailma. Mida halvem on sealsete tsiviilelanike olukord ja mida rohkem kaasneb neile kannatusi, seda suuremaks kujuneb riigist väljuv põgenikelaine," ütles välisminister Eva-Maria Liimets. "Afgaanid on juba praegu Euroopa Liidus asüülitaotlejate hulgas teisel kohal."

Välisminister lisas, et rahvusvahelise kaitse andmisega Afganistanist evakueeritutele täidab Eesti Euroopa Liidu ja NATO riikidega oma kohustust meid aidanud inimeste suhtes.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: