Biden: liitlased ei kahtle USA usaldusväärsuses

Joe Biden seisis telepöördumise ajal asepresident Kamala Harrise ja välisminister Antony Blinkeni ees.
Joe Biden seisis telepöördumise ajal asepresident Kamala Harrise ja välisminister Antony Blinkeni ees. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMA

President Joe Bideni sõnul ei ole ta näinud, et USA liitlased oleksid Ühendriikide usaldusväärsuse seoses taandumisega Afganistanist kahtluse alla seadnud.

"Ma ei ole näinud usaldusväärsuse kahtluse alla seadmist meie liitlaste poolt kogu maailmas," lausus ta reedel Valges Majas tehtud pöördumises.

Biden märkis, et Ühendriigid on evakuatsioonioperatsiooni läbiviimisel koordineerinud oma tegevust tihedalt NATO-ga ning toetanud liitlaste ja partnerite lende. 

Presidenti on tabanud terav kriitika seoses kaootilise ja ohtliku lahkumisega  Afganistanist ja selle riigi jätmisega islamiliikumise Taliban meelevalda.

Biden: USA toob Afganistanist ära iga seda sooviva ameeriklase

Biden lubas pöördumises, et Afganistanist tuuakse ära iga seda sooviv ameeriklane: "Olgu see selgelt välja öeldud: iga koju sooviva ameeriklase toome koju."

Bideni sõnul on Ühendriigid pühendunud ka päästma afgaane, kes on töötanud koos USA vägedega Talibani vastu ja kardavad nüüd kättemaksu.

Biden nimetas Kabuli lennujaamas toimuvat erakorralist evakueerimist üheks ajaloo suurimaks ja raskeimaks õhusilda kasutavaks operatsiooniks. Biden tõdes, et ei saa siiski tagada lõplikku tulemust. 

"Kuid ülemjuhatajana võtan kasutusele kõik vajalikud ressursid," lubas president. 

Bideni sõnul on USA väed lennutanud alates 14. augustist Afganistanist koju 13 000 ameeriklast ja juulist alates 18 000. Veel tuhandeid on evakueeritud Ühendriikide valitsuse toetatud eratšarterlendudel. 

Biden kinnitas, et evakueerimislendude liiklus on stabiliseerunud ning ööpäevas evakueeritavate inimeste arv tõusnud. 

"Neljapäeval õnnestus meil minema lennutada 5700 inimest," lausus Biden, kelle sõnul Afganistanis viibivate ameeriklaste täpne arv 20 konfliktiaasta järel on veel väljaselgitamisel. 

"USA on jätkuvas ühenduses Talibaniga, et tagada ameeriklaste turvaline pääs Kabuli lennuväljale," lausus Biden.

Biden tõrjus ideed USA sõjalise perimeetri suurendamisest Kabuli lennuvälja ümber Talibani kontrollitud tänavaile, öeldes, et sel võivad olla soovimatud tagajärjed.

Samas kinnitas Biden, et ainuski meie vastu suunatud rünnak või segamiskatse lennuväljal saab kiire ja võimsa vastulöögi".

Presidenti on tabanud terav kriitika seoses kaootilise ja ohtliku lahkumisega  Afganistanist ja selle riigi jätmisega islamiliikumise Taliban meelevalda.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: