Aruanne: USA tehnoloogiafirmad mõjutavad üha rohkem EL-i poliitikat

USA suured tehnoloogiafirmad
USA suured tehnoloogiafirmad Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/REUTERS FILE PHOTO

Värske aruanne näitab, et suured USA tehnoloogiafirmad kulutasid eelmisel aastal 97 miljonit eurot Euroopa Liidu otsuste mõjutamiseks.

Suurimad kulutajad on Google, Facebook ja Microsoft. Kõik kulutasid lobitööks üle viie miljoni euro. Kokku osales Brüsselis lobitöös  612 tehnoloogiafirmat. 

Aruanne näitab, et tehnoloogiafirmad ei mõjuta ainult poliitikuid. Firmad teevad koostööd mõttekodade, konsultatsioonifirmade ja ülikoolidega. 

Tehnoloogiafirmad väidavad, et Euroopa Liidu regulatsioonid pärsivad innovatsiooni. Seetõttu kannatab Euroopa globaalne konkurentsivõime. 

Facebooki kommunikatsioonijuht Nick Clegg hoiatas hiljuti, et Hiina kujutab ohtu avatud internetile. "Brüsseli poliitikud peavad vältima tegevust, kus Euroopa innovatsiooni lämmatatakse," ütles Clegg. 

Mitmed teadlased ja kodanikeühenduste organisatsioonid väidavad, et USA tehnoloogiafirmad mõjutavad liiga palju Euroopa Liidu institutsioonide tegevust. 

"Tehnoloogiahiiglaste majanduslik ja poliitiline jõud on märkimisväärne. Nad ei jää passiivseks uute eeskirjade suhtes, mis mõjutavad nende äritegevust," ütles Londoni ülikooli professor Tommaso Valleti.

"Peame tagama, et ettevõtete lobistid ei saaks tehnoloogia tulevikku kujundada. Seda peavad tegema kodanikud," ütles Euroopa ettevõtete vaatluskeskuse teadur Margarida Silva. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: