Pea 30 protsenti punase nimestiku liikidest on väljasuremisohus

{{1630765500000 | amCalendar}}
Plakat IUCN-i kongressilt Pariisis.
Plakat IUCN-i kongressilt Pariisis. Autor/allikas: SCANPIX/SIPA

Pea 30 protsenti Rahvusvahelise Looduskaitseliidu (IUCN) punasesse nimestikku kuuluvast 138 374 liigist ähvardab oht igaveseks kaduda, sest inimtegevuse kahjulik mõju loodusele on järjest suurenemas.

Loomade elukeskkonna kadumine ja kliimamuutused ning salakaubandus on juba aastakümneid kärpinud liikide arvukust ning nüüd on otseseks ohuks kujunenud ka kliimamuutused, ütles IUCN punase nimestiku osakonna juht.

Laupäeval kanti ohustatud liikide nimekirja Indoneesia Komodo varaanid, kelle elukeskkond on kahanenud merevee taseme tõusu tõttu.

Punases nimistus olevate liikide nimekiri täienes ning ülepüügi tulemusel ähvardab kaht igast viiest hailiigist väljasuremisoht.

Kuid ohustatud liikide punases nimistikus on ka liike, kelle arvukus on suurenenud. Neli söögiks püütavat tuunikalaliiki on pärast kümme aastat kestnud püüdlusi ülepüügi piiramisel väljasuremisohust päästetud.

Kõige paremini taastus Atlandi hariliku tuuni arvukus, mis liikus "ohustatud" liikide nimekirjast kolme astme võtta üles "vähim ohustatud" liikide hulka.

Harilikku tuuni kasutatakse Jaapanis kalli sushi valmistamiseks ning viimati hinnati liigi olukorda 2011. aastal.

"See punase nimestiku ülevaatus näitab, kui tihedalt on meie elu ja elutegevus seotud bioloogilise mitmekesisusega," ütles avalduses IUCN-i peadirektor Bruno Oberle.

Toimetaja: Marko Tooming

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: