Pühapäevaks selguvad kohalike valimiste kandidaadid

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Valimiskast Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Teisipäeva õhtul lõppeb kandidaatide esitamine 17. oktoobril peetavateks kohalikeks valimisteks ning hiljemalt pühapäeval selgub ka kandidaatide järjestus.

"Teisipäeval (7. septembril) kuni kella kuueni õhtul saab kandidaate kohalikesse valimiskomisjonidesse esitada ning neljapäeval samaks ajaks tuleb lõpetada võimalike vigade parandamine kandidaatide kandideerimisdokumentides," ütles riigi valimisteenistuse juht Arne Koitmäe esmaspäeval ERR-ile.

Hiljemalt pühapäeval 12. septembril registreerivad valla ja linna valimiskomisjonid esitatud korrektsete dokumentidega kandidaadid ning korraldavad samas ka liisuheitmise nimekirjade ja üksikkandidaatide järjekorra määramiseks ning neile registreerimisnumbrite andmiseks.

Selleks pannakse ühesugustesse kinnistesse ümbrikutesse kõikide nimekirjade sedelid ning vastavalt nende loosikastist väljavõtmise järjekorrale saavad nimekirjade kandidaadid oma registreerimisnumbrid, selgitas Koitmäe. Sarnaselt toimitakse ka üksikkandidaatidega, kelle järjekorranumbrid tulevad pärast nimekirjasid.

Kui inimene otsustab enne seda kandideerimisest loobuda ja sellest valimiskomisjonile korrektselt teada annab, võetakse ta nimi juba eelnevalt maha. Kui aga inimene otsustab pärast nimekirjade kinnitamist kolme päeva jooksul loobuda kandideerimisest, jäetakse talle antud number tühjaks. Pärast kolme päeva möödumist kandidaate enam nimekirjast eemaldada ei saa.

Küsimusele, kuidas tagatakse, et üks inimene ei kandideeriks mitmes valimisringkonnas, selgitas Koitmäe, et selle tagab valimiste infosüsteem, kuna sellesse sisestatakse kõikide kandidaatide isikukoodid.

Koitmäe sõnul on praeguseks lisaks erakondade nimekirjadele üle Eesti esitatud juba 130 valimisliitude nimekirja, kuid viimased päevad toovad sellele kindlasti lisa. Eestis on 79 kohalikku omavalitsust – 15 linna ja 64 valda.

Hetkel pole veel ühtegi kaebust valimisteenistusele laekunud, märkis Koitmäe.

Hiljemalt teisipäeval saab valimistel osalev erakond või valimisliit esitada valla- või linnasekretärile ühe valimiste jaoskonnakomisjoni liikmekandidaadi.

Kohalikel valimistel erinevalt riigikogu ja Euroopa Parlamendi valimistest kandidaadid kautsjonit tasuma ei pea.  

Valimised algavad eelhääletamise võimaluse avanemisega 11. oktoobril alates kella 12-st. Valimispäeval 17. oktoobril toimub hääletamine kella üheksast hommikul kuni kaheksani õhtul. Kuni kella 20.00-ni võib valija oma elektrooniliselt antud häält muuta hääletades pabersedeliga.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: