Tallinnas tuleb välja ka kaks valimisliitu

Kohalikel valimistel 2017. aastal osales Tallinnas viis valimisliitu, nüüd kaks.
Kohalikel valimistel 2017. aastal osales Tallinnas viis valimisliitu, nüüd kaks. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Eelseisvatel kohalike omavalitsuste volikogude valimistel kandideerib erakondade kõrval Tallinnas ka kaks valimisliitu, üle-eestiliselt esitas tähtajaks soovi valimistel kandideerida 130 valimisliitu.

Riigikogu ja kohalike omavalitsuste valmiste kaks põhilist erinevust on selles, et viimastel võivad valida ka mittekodanikud ja valimistel saavad osaleda ka valimisliidud. Tihti on nad ka erakondadest edukamaks osutunud. Neljapäeval oli tähtaeg, mil valimisliidud tuli esitada registreerimiseks valla või linna valimiskomisjonile.

"Hetkeseisuga ei ole valimisliitude täpne arv teada, kuid valimiste infosüsteemis on neid kirjas üle 130. Eraldi tooksin välja Tallinna, kus on esitatud kaks valimisliitu. Ühe nimi oli "Narodnõi sojuz" ja teine "Vaba Eesti eest"," ütles valimisteenistuse juht Arne Koitmäe ERR-ile.

Ta lisas, et neljapäev oli viimane päev valimisliitude esitamiseks ja nüüd need registreeritakse. Pärast registreerimist saavad valimisliidud oma kandidaadid üles seada.

On ka võimalus, et mõnda valimisliitu ei registreerita, kuna võivad ilmneda vead registreerimisel.

"Ehk siis, kui ei ole piisavalt moodustajaid või puudub seltsingu leping. Aga reeglina saavad valimisliidud oma dokumendid üle antud ja registreeritud," sõnas Koitmäe.

Eelmistel kohalikel valimistel kogusid valimisliidud üle kogu Eesti 156 003 häält, mis moodustas kõikidest häältest 26,8 protsenti. Sellest parema tulemuse tegi üle-eestiliselt Keskerakond, kes sai kõigist antud häältest 27,3 protsenti.

Valimisliite oli eelmistel kohalikel valimistel 163 ehk 33 võrra enam kui tänavu.

Tallinnas seati eelmistel valimistel üles kuus valimisliitu, millest ainsana sai ühe mandaadi 79-liikmelises volikogus "Savisaare Valimisliit ja Tegus Tallinn", keda asus volikogus esindama Edgar Savisaar.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: