PTA leidis Luunja kurgist keelatud taimekaitsevahendi jääke
Põllumajandus- ja toiduamet (PTA) leidis Grüne Fee ehk Luunja kurkidest Eestis keelatud taimekaitsevahendi jääke ja tühistas Grüne Fee Eesti agronoomi taimekaitsetunnistuse. Grüne Fee teatel oli tegemist taimekaitsevahendi testimisega 80 kurgitaimel ning kurgid jõudsid müüki eksituse tõttu.
PTA ametnik võttis tänavu 30. märtsil jaemüügis Luunja kurgist proovi. Labor tuvastas proovist keelatud taimekaitsevahendi jälgi. Jäägid olid tasemel, mis ei ohusta inimeste tervist ega keskkonda.
Proovis tuvastatud toimeaine äratas aga kahtlust, et kasutatud on taimekaitsevahendeid, mis ei ole Eestis turule lubatud.
"Järelevalve käigus tuvastasime, et AS Grüne Fee Eesti oli kasutanud vahendit Plenum 25 WG, mis oli ettevõtte esindaja selgituse kohaselt toodud neile proovimiseks ja katsetamiseks Soomest," ütles Põllumajandus- ja Toiduameti taimekaitse ja väetiste osakonna juhataja Eva Lind.
"Ka Eestis oli turule lubatud pümetrosiini sisaldavaid vahendeid, kuid Eestis registreeritud preparaati Plenum oli lubatud kasutada vaid rapsil ja rüpsil ning seda võis Eestis kasutada kuni 30. jaanuarini 2020," sõnas LInd.
Järelevalve käigus selgus, et ka preparaat Confidor WG 70 pärines Soomest ning seda poleks tohtinud sellisel kujul Eestisse tuua ega kasutada. "Eestis on registreeritud preparaat Confidor, mida on lubatud kasutada ka kasvuhoone kurgil ja seda oleks võinud ettevõte ka teha," sõnab Lind.
Grüne Fee Eesti agronoomi selgituste järgi soovis ta katsetada toodete mõju kasvuhoonetes kasutatavale biotõrjele ning kemikaali mõju kahjurputukatele, kes kogunevad noorematele lehtedele ladvaosal. See ei ole aga kooskõlas taimekaitsevahendite kasutamise nõuetega, mistõttu tuli kehtetuks tunnistada agronoomi taimekaitsetunnistus, mis annab õiguse taimekaitsetöid teha.
Grüne Fee juhatuse liikme Raivo Külasepa sõnul jõudsid kurgid müüki eksituse tõttu. Agronoom katsetas Euroopa Liidus lubatud, kuid Eestis keelatud taimekaitsevahendit 80 kurgitaime peal, kokku kasvab ühes kasvuhoones 23 000 taime.
"Nende 80 taime saak oleks pidanud minema utiliseerimisele, kuid inimliku eksimuse tõttu jõudsid poelettidele need sadakond kurki, millest PTA võttis 30. märtsil proovi," ütles Külasepp.
Külasepa sõnul on taimekaitsevahend mujal Euroopa Liidus lubatud ja selle sisaldus üksikutes poodi jõudnud kurkides oli inimestele ja keskkonnale ohutu.
Ettevõte vabandas eksimuse eest ja lubas karmistada protseduurireegleid.
Toimetaja: Barbara Oja