Kosovo süüdistab Serbiat katses provotseerida konflikti

Kosovo politsei eriüksus Serbia piiril.
Kosovo politsei eriüksus Serbia piiril. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Kosovo peaminister Albin Kurti süüdistas naaberriiki Serbiat katses provotseerida tõsist rahvusvahelist konflikti pärast seda, kui kahe riigi piiril laupäeval kaht sõidukite registreerimise bürood rünnati.

Kosovos käivad kuuendad päeva serblaste meeleavaldused albaanlaste juhitud valitsuse otsuse vastu nõuda Serbia numbrimärgiga autodele Kosovosse sisenemisel ajutise numbrimärgi paigaldamist.

Zubin Potoki külas pandi üks registriameti büroo põlema, samuti rünnati Zvecanis asuvat bürood, kuid ohvreid ei olnud, ütles peaminister.

AFP korrespondendi sõnul lendasid üle piiriala keskpäeva paiku Serbia hävituslennukid.

Reedel lendasid Serbia sõjaväe helikopterid korduvalt piiripunktide ümber, mille serblastest meeleavaldajad olid blokeerinud.

Piirkonna kohal on alates vaidluse puhkemisest regulaarselt lennanud ka NATO rahuvalveväe KFOR helikopterid.

"Isikud ja ühendused, kelle tegevus ohustab õigusriiki ja avalikku korda, ründavad meie riiki ja häirivad meie rahu," kirjutas Kurti Facebookis. "Serbia julgustab neid ja toetab neid."

"Serbia ahistab Kosovo kodanikke, et provotseerida tõsist rahvusvahelist konflikti," süüdistas ta.

Kosovo kuulutas end Serbiast iseseisvaks 2008. aastal, kümme aastat pärast 13 000 elu nõudnud sõda.

Belgrad pole Kosovo iseseisvust tunnustanud ja on julgustanud ka Kosovo põhjaosas elavat serblaste vähemust Priština võimu mitte tunnustama.

Kosovo valitsus õigustas Serbia numbrimärkide keeldu vastulöögina Serbia otsusele mitte lubada oma riiki Kosovo numbrimärgiga autosid.

USA ja Euroopa Liit on teinud üleskutse pingeid maandada ja jätkata läbirääkimisi suhete normaliseerimise üle. Serbia presidendi sõnul saavad kõnelused jätkuda vaid juhul, kui Kosovo oma eriüksused piirilt ära toob.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: