Endine Ungari aukonsul kritiseeris Ratase käitumist Budapestis

{{1636809240000 | amCalendar}}
Riigikogu esimees Jüri Ratas ja Ungari justiitsminister Judit Varga.
Riigikogu esimees Jüri Ratas ja Ungari justiitsminister Judit Varga. Autor/allikas: Riigikogu pressiteenistus

Ungari endine aukonsul Eestis Mall Hellam kritiseeris riigikogu esimeest Jüri Ratast (Keskerakond), kes oma visiidil Budapesti ei tõstatanud Ungari poliitikutega kohtudes sõnavabaduse piiramise teemat ega muid kriitilisi küsimusi.

"Riigikogu esimees Jüri Ratas teatas sõbralikust kohtumisest Ungari justiitsministri Judit Vargaga. Paistab, et NSO nuhkvara kasutamine Varga vastutusalas nagu ka Ungari piirangud meediavabadusele ja akadeemilisele vabadusele ei olnud piisavalt tähtsad teemad, mida arutada," kirjutas Hellam reedel sotsiaalmeedias vastuseks Ratase postitusele, milles Keskerakonna esimees kirjeldas teemasid, mida ta Ungari ministriga arutas.

Riigikogu pressiteenistuse reedel avaldatud ülevaates Ratase visiidist kirjeldatakse ka tema kohtumisi Ungari parlamendi esimehe Laszlo Köveriga, Ungari presidendi Janos Aderiga, parlamendi Ungari-Eesti sõprusrühma esimehe Attila Tilkiga ning Eesti aukonsuli András Bereczkiga.

Kohtumistel olid jutuks aktuaalsed välispoliitilised ja julgeolekuküsimused, energeetika, Glasgow kliimakonverents, Euroopa Liidu taastekava ning kahepoolsete suhete tihendamise võimalused, teatas riigikogu pressiteenistus.

Justiitsminister Vargaga räägiti digitaliseerimise ning küberturvalisuse teemadel. Samuti vahetati kogemusi COVID-kriisi ja vaktsineerimisega seotud teemadel. Veel räägiti Euroopa Tuleviku konverentsi tööst ja võimalikest tulemitest. Mõlemad pooled avaldasid muret Poolas ning Leedus EL piiril toimuva üle, riigikogu pressiteatest.

Kohtumistel osales ka Eesti-Ungari parlamendirühma esimees Anti Poolamets (EKRE). Veel selle aasta sees on kavas parlamendirühma visiit Ungarisse.  

Pressiteenistus: Ratas rääkis visiidil ka õigusriikluse põhimõtetest

Riigikogu pressiteenistus märkis ERR-ile saadetud kommentaaris , et ühegi kohtumise sisu vahendav pressiteade ei hõlma kunagi kõiki kohtumisel käsitletud teemasid. Kõikidel Ungari visiidi ajal toimunud kohtumistel tõstatas riigikogu esimees ka õigusriikluse põhimõtted, teatas pressiteenistus.

Ratas ise ütles, et praegu on kõige tähtsam Euroopa Liidu riikide koostöö hübriidrünnakute vastu.

"Hetkel on Euroopa Liidu ühtsus meie jaoks suurema tähtsusega kui kunagi varem," ütles Ratas, pidades silmas Euroopa Liidu välispiiri vastu Valgevene poolt suunatud hübriidrünnakut. "Selle ühtsuse saavutamiseks ja säilitamiseks tuleb teha kõigil liikmesriikidel tihedamat koostööd."

Ratase erakonnakaaslane, välisminister Eva-Maria Liimets ütles veebruaris riigikogu ees välispoliitika aastakõnet pidades, et Eesti kuulub "väärtusruumi, kus lähtutakse demokraatiast, õigusriigi põhimõtetest, vabaturumajandusest, inimväärikusest, kõigi rahvaste kultuuri, identiteedi ja tavade mitmekesisusest, sõnavabadusest ning inimõiguste järgimisest".

"Eesti on nende põhimõtete kaitsmist alati pidanud tähtsaks, on see Euroopa Liidu liikmesriigis või kolmandas riigis. Seetõttu kindlasti teeb Eestile ja ka mulle muret, et Ungari on otsustanud nendest põhimõtetest eemalduda," lisas välisminister hiljem küsimustele vastates.

Alates 1994. aastast Eestis Ungari aukonsuliks olnud Mall Hellam loobus sellest ametist 2017. aastal, põhjendades otsust peaminister Viktor Orbani valitsuse survega Kesk-Euroopa Ülikoolile (CEU), mis tänaseks on Budapestist Austriasse kolinud. Euroopa Kohus leidis mullu oktoobris, et Ungari valitsuse algatatud kõrgharidusreform, millega sunniti riigist lahkuma George Sorose asutatud ja rahastatud Kesk-Euroopa Ülikool (CEU), on vastuolus Euroopa Liidu reeglitega.

Euroopa Liidus on Ungari suhtes algatatud mitmeid menetlusi, kus seatakse kahtluse alla riiki valitseva partei poliitika vastavus õigusriigi nõuetele.

Demokraatia olukorda maailmas jälgiv USA vabaühendus Freedom House teatas mullu kevadel, et nende hinnangul ei ole Ungari enam demokraatlik riik.

Hellam töötab 1990. aastal George Sorosi toel asutatud Avatud Eesti Fondi juhatajana. 2000. aastal austati Hellamit Valgetähe IV klassi teenetemärgiga, 2002. aastast on ta Ungari Vabariigi Rüütliristi kavaler ning 2010. aastal valiti Hellam Eesti Aasta eurooplaseks.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: