Riigikogu asub arutama presidendi otsevalimise eelnõu

Eesti presidendivalimised 2021
Eesti presidendivalimised 2021 Autor/allikas: Erik Peinar, Chancellery of the Riigikogu

Riigikogus on teisipäeval esimesel lugemisel 45 saadiku algatatud Eesti Vabariigi põhiseaduse muutmise seaduse eelnõu presidendi valimiskorra muutmiseks, mis näeb ette seadustada presidendi otsevalimine.

Eelnõu algatasid Keskerakonna ja EKRE saadikud ning fraktsioonitu Raimond Kaljulaid. Keskerakonna fraktsiooni esimees Jaanus Karilaiu sõnul vastab presidendi otsevalimine ühiskonna ootustele ning annab rahvale täiendava võimaluse osaleda riigi jaoks oluliste otsuste langetamisel, lähendades sellega rahvast riigile.

"Arvamusküsitluste kohaselt toetab kodanike valdav enamus presidendi otsevalimise seadustamist. Muudatus lihtsustaks valimistekorda ja teeks selle rahvale arusaadavamaks. Kaoks oht, et vaatamata mitmetele katsetele jääb president valimata. Soome näitel ei ole meil põhjust karta, et president võtab endale suurema rolli, kui seadus ette näeb," ütles Karilaid.

Eelnõu kohaselt on Vabariigi Presidendi kandidaadi ülesseadmise õigus vähemalt 10 000 hääleõiguslikul Eesti kodanikul. Kandidaatide registreerimiseks esitamine algaks 60. päeval enne valimispäeva ja lõppeks valimispäevale eelneval 40. päeval.

Valituks tunnistatakse kandidaat, kelle poolt on antud üle poole hääletamisest osavõtnute häältest. Kui ükski kandidaat ei saa nõutavat häälteenamust, viiakse kahe enim hääli saanud kandidaadi vahel läbi teine hääletusvoor. Teises voorus tunnistatakse valituks kandidaat, kelle poolt anti enam hääli.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: