Ukraina ja Moldova elektrivõrgud ühendati Mandri-Euroopa võrguga

Ukraina elektrivõrk ühendati edukalt Mandri-Euroopaga Eesti aja järgi kell 12.13
Ukraina elektrivõrk ühendati edukalt Mandri-Euroopaga Eesti aja järgi kell 12.13 Autor/allikas: Elering

Ukraina ja Moldova elektriülekandevõrgud lahutati Venemaa võrgust ning ühendati Mandri-Euroopa võrguga, teatas Euroopa Komisjon kolmapäeval.

"Ukraina ja Moldova elektrivõrgud on edukalt sünkroniseeritud Mandri-Euroopa võrguga," kirjutas Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson kolmapäeval sotsiaalmeedias.

Simsoni avalduse kohaselt aitab ühendamine Euroopa võrku kaasa Ukraina elektrivõrgu stabiilsusele ning "hoida kodud praegusel pimedal ajal soojad ja valged".

"See on ka ajalooline teetähis Euroopa Liidu ja Ukraina suhetes – vähemalt selles valdkonnas on Ukraina nüüd osa Euroopast," märkis Simson.

Energeetikavoliniku sõnul näitasid desünkroniseerimises osalenud võrguettevõtted üles erakorralist koostööd ja pühendumist.

Desünkroniseerimis tervitas ka Ukraina president Volodõmõr Zelenski, kes kirjutas Twitteris, et Ukraina on nüüd Euroopa energialiidu osas ning tänas sams Simsoni ja Euroopa Komisjoni presidenti Ursula von der Leyenit.

"Soovin tänada ka Euroopa elektri põhivõrguettevõtjate võrgustikku (ENTSO-E), mis tegi aastase töö ära kahe nädalaga," lisas Simson.

ENTSO-E pressiteate kohaselt toimus desünkroniseerimine Ukraina ja Moldova erakorralise palve järel. Desünkroniseerimise projekt on töös olnud juba alates 2017. aastast ning kolmapäevane ümberlülitamine sai võimalikuks tänu varasematele uuringutele ning rakendatud riskimaandamise meetmetele.

Voliniku kinnitusel jätkab Euroopa Liit Ukraina toetamist energiasektoris, tagades vastassuunalised gaasivood riiki ja hädavajalikud energiatarned. "Samuti jääme ootama aega, mil saame jätkata koostööd rohepöörde ja turureformide elluviimisel," lisas Simson.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: