Galeriid ja video: Eesti mälestab märtsiküüditamise ohvreid
Reedel mälestatakse Eestis tuhandeid märtsiküüditamise ohvreid. Tallinnas on Vabaduse väljakule üles seatud installatsioon, mis kujutab endise Nõukogude Liidu piiri koos raudteeharudega, mis viisid küüditatuid Siberi laagritesse ja väljasaatmiskohtadesse.

25. märtsil möödub 73 aastat Nõukogude okupatsioonivõimu massikuriteost Balti rahvaste vastu. Nõukogude režiim küüditas Eestist vägivaldselt Siberisse üle 20 000 inimese, kolmest Balti riigist kokku üle 90 000 inimese, nende seas palju lapsi ja vanureid.
25. märtsist kuni järgmise päeva lõpuni on Vabaduse väljakul installatsioon, mis kujutab endise Nõukogude Liidu piiri koos raudteeharudega, mis viisid küüditatuid Siberi laagritesse ja väljasaatmiskohtadesse. Raudtee ja sihtpunktid on tähistatud punaste tuledega. Vabaduse väljakul süüdatakse reedel kell 18 mälestusküünlad.
Märtsiküüditamise ohvrite mälestuseks toimub reedel kell 16 Eesti kommunismiohvrite memoriaalis Maarjamäel mälestustseremoonia. Vabaühendused kutsuvad üles süütama küüditatute mälestuseks küünla koduaknal.
"Kui viimastel aastatel võis see sündmus hakata tunduma üha ajaloolisemana – on ju väheseks jäänud neid, kes selle isiklikult läbi elasid – siis värskete arengute valguses pole märtsiküüditamise meenutamine mitte ainult osa meie ühiskondlikust mälust, vaid puudutab valusalt kaasaega," ütles Inimõiguste Instituudi esimees Vootele Hansen.
Jõhvis koguneti mälestuskivi juurde
Jõhvis kogunes keskpäeval märtsiküüditajate mälestuskivi juurde poolsada inimest. Kivi ette asetati pärjad ja küünlad ning peeti kõnesid. Jõhvist saadeti 73 aastat tagasi Siberi poole 68 vagunit 1277 inimesega.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi