Riina Kionka saab EL-i uueks suursaadikuks Pakistanis

Riina Kionka.
Riina Kionka. Autor/allikas: Välisministeerium / Flickr

Eesti diplomaat Riina Kionka, kes praegu on Euroopa Liidu esinduse juht Lõuna-Aafrika Vabariigis, määrati EL-i järgmiseks suursaadikuks Pakistanis.

Kionka nimetas ametisse Euroopa Liidu välis- ja julgeolekupoliitika juht Josep Borrell. Kolmapäeval avalikustati 31 Euroopa Liidu delegatsiooni uue juhi nimed.

Varem Euroopa Ülemkogu alalise eesistuja Donald Tuski välispoliitikanõunikuna töötanud Kionka määrati Euroopa Liidu saadikuks Lõuna-Aafrika Vabariigis 2019. aasta juulis.

Kionka on sündinud 1960. aastal Detroitis. 1993. aastal asus ta tööle Eesti välisministeeriumi poliitika planeerimise osakonnas. Ta on kaitsnud väitekirja rahvusvaheliste organisatsioonide mõjust sisepoliitikale, eriti kodakondsuse ja julgeoleku suhetele Eestis.

Aastatel 2000–2004 oli Kionka Eesti suursaadik Saksamaal ning sealt Eestisse naastes sai temast välisministeeriumi Euroopa Liidu küsimuste asekantsler.

2005. aasta 1. juulil alustas ta tööd Euroopa Liidu nõukogule alluvas transatlantiliste suhete, inimõiguste ja ÜRO direktoraadis, kus ta juhatas osakonda, mis töötas välja EL-i ühtseid välispoliitilisi seisukohti USA ja Kanada teemal. 2007. aastal sai temast EL-i tollase välispoliitikajuhi Javier Solana inimõiguste esindaja. Ta on töötanud ka EL-i välisteenistuse Kesk-Aasia büroo juhatajana. 2014. aastal kutsuti ta Tuski kabinetti välispoliitika nõuniku kohale.

Veel kaks Eesti diplomaati juhivad Euroopa Liidu esindust välisriigis: Matti Maasikas alates 2019. aastast EL-i esindust Ukrainas ning Tiina Intelmann alates eelmise aasta septembrist Euroopa Liidu esindust Somaalias. Intelmann oli aastatel 2014–2017 Euroopa Liidu delegatsiooni juht Libeerias.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: