Matti Maasikas lõpetab EL-i saadiku töö Kiievis

Euroopa Liidu suursaadik Ukrainas Matti Maasikas (keskel, ilma kiivrita) mullu septembris purustatud Izjumi linnas. Valge vestiga Eesti suursaadik Ukrainas Kaimo Kuusk.
Euroopa Liidu suursaadik Ukrainas Matti Maasikas (keskel, ilma kiivrita) mullu septembris purustatud Izjumi linnas. Valge vestiga Eesti suursaadik Ukrainas Kaimo Kuusk. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Euroopa Liidu senine suursaadik Ukrainas Matti Maasikas lõpetab suvel oma nelja-aastase lähetuse ning tema asemele asub praegu Euroopa Komisjoni laienemise peadirektoraadi (DG NEAR) asejuht Katarina Mathernová. Maasikas oma tulevikust veel rääkida ei saa.

Euroopa Liidu välisteenistuse (EEAS) otsus on märk sellest, et blokk jätkab oma tugevat toetust Vene agressiooni tõrjuva Ukraina ambitsioonidele pääseda Euroopa Liitu, märkis EEAS-i uute määramiste kohta koostatud sisedokumenti näinud väljaanne EurActiv.com neljapäeval.

Slovakkia kodakondsusega Mathernová senised tööülesanded hõlmasid Euroopa Liidu naabruspoliitikat ja laienemist ning ta oli oma töö tõttu Ukraina võimudega pidevas kontaktis, märkis EurActiv.

Euroopa Komisjon peaks avaldama oma hinnangu Ukraina valmisolekule alustada liitumiskõnelusele sel aastal. Kevadel oodatakse komisjonilt suulist ülevaadet seitsme reformisoovituse täitmise kohta ning sügisel peaks tulema komisjoni formaalne hinnang Ukrainale.

"Mathernová nimetamine võib olla võtmetähtsusega Euroopa Liidu huvide edendamisel Ukrainas, pakkudes samal ajal Kiievile tehnilist toetust ja teadmisi, mida on vaja liitumisprotsessi edasiviimiseks," ütles anonüümne euroametnik EudrActivile.

Maasikas on töötanud Kiievis alates 2019. aastast ning tema väljavahetamine on osa rutiinsest EL-i alaliste esindajate rotatsioonist.

Nii näiteks nimetatakse Euroopa Liidu uueks saadikuks Ameerika Ühendriikides Leedu asevälisminister ja riigi endine saadik Euroopa Liidu juures Jovita Neliupšiene, teatas EurActiv.

Maasikas ütles ERR-ile, et vastavalt diplomaatilise suhtluse tavale ei saa ta praegu veel teemat kommenteerida.

Maasikas on üks kolmest Eesti diplomaadist, kes juhivad praegu Euroopa Liidu esindusi välisriikides. Tiina Intelmann on alates 2021. aasta septembrist Euroopa Liidu suursaadik Somaalias, aastatel 2014–2017 oli ta Euroopa Liidu delegatsiooni juht Libeerias. Riina Kionka alustas mullu suvel tööd EL-i suursaadikuna Pakistanis, aastatel 2019–2022 oli ta EL-i esinduse juht Lõuna-Aafrika Vabariigis

Aastatel 2012–2016 töötas EL-i suursaadikuna Põhja-Makedoonias Aivo Orav, kes praegu on Eesti esinduse juht Euroopa Liidu juures.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: