Tallinna botaanikaaia 300 pojengisorti on õide puhkemas
Tallinna botaanikaaia 300 pojengisordist ja -liigist avavad esimesed juba õisi. Kõige suuremat õiteilu loodetakse nädala lõppu ja tulevasse nädalasse.
Esimeste õitsejate seas on paljude pojengide esiema, valgeõieline pojeng, millest on aretatud tuhandeid eri värvi ja kujuga sorte ja hübriide. Hiinas on seda liiki kasvatatud 2500 aastat, Inglismaale jõudis esimene taim 18. sajandi keskel.
Spetsialistide sõnul võivad pojengid kasvada 50 aastat või isegi 100, kui neil rahulikult olla lastakse.
"Kui pojengi istutada, siis tuleb see koht valida kohe õige koht ja see koht peaks olema suhteliselt kuiv, kuhu ei jää kevadel kõrget pinnavett," selgitas botaanikaaia pojengikollektsiooni kuraator Anne Jaakson.
Ta lisas, et kellel sobilikku kohta pole, võib ise aeda pisikese kõrgema koha rajada. Jaakson selgtas, et looduslikult kasvavad pojengid mägedes, platoodel ja steppides, kus pole vesine. Just praegu õitseb ka tulikat või kullerkuppu meenutav puispojeng, mille lemmikelupaik on Hiinas 3000 meetri kõrgusel.
Botaanikaaia kaunitaride seas on tumepunane pallikujulisi õisi kasvatav Red Grace, mis erineb kõigist teistest seetõttu, et õiel pole tasapinnalist osa. Tema kõrval on sügavpunaste õitega lihtõieline indiaanlasest sõdalane.
Nimesid pakuvad pojengidele aretajad ja registreerib nimekomisjon.
"Tihtipeale on nii, et see taim on juba olemas. Ta mingi numbri all seal aretajal juba kasvab ja siis näiteks toimub kas mingi tähtis sündmus maailmas või mingi tähtis isik saab seal auhinna või on mõni kuulus balletiartist, kes annab etenduse, et näiteks temale võiks anda," rääkis Jaakson.
Pojenge on pühendatud nii kosmonautidele kui ka baleriinidele. Kes unistab imekaunist lõhnavast pojengist, sel tasub pojenge lähinädalate õitsemise ajal uudistada.
"On üks sort, õigemini hübriid - Lemon Chiffon, millel on tegelikult tõesti natukene sidruni lõhn ja ta on sidruni värvi. Samas on üks ilus Duchesse de Nemours, ka vana sort, 19. sajandi keskel aretatud, mis on üliilus valge ja sellise piibelehe lõhnaga, et ongi piibelehe lõhn," kirjeldas Jaakson.
Botaanikaaias saab kauneid pojenge nautida 3. juulini, huvilistele toimuvad ka ekskursioonid.
Toimetaja: Merili Nael
Allikas: "Aktuaalne kaamera"