USA senat avaldas toetust uuele relvaseadusandlusele

relvavägivalla vastane meeleavaldus Washingtonis
relvavägivalla vastane meeleavaldus Washingtonis Autor/allikas: SCANPIX/AFP/Tasos Katopodis

USA-s hääletas senat riiki vaevava relvavägivalla vastu võitlemise algatuse poolt. Esimene hääletus lõppes seisuga 64:34. Eelnõu menetlemist jätkatakse sel nädalal. Senaatorid leppisid kokku kitsas reformide komplektis, mida peetakse siiski esimesteks suuremateks tulirelvade kontrollimeetmeteks aastakümnete jooksul.

Viimane suur föderaalne relvastuskontrolli seadus võeti vastu 1994. aastal, millega keelati tsiviilkäibes ründerelvade ja suure mahutavusega padrunisalvede tootmine. Seadus aegus kümme aastat hiljem ja pärast seda pole tõsiseid jõupingutusi selles vallas tehtud.

"Need relvaohutuse õigusaktid on samm edasi ja päästavad elusid. Kuigi see pole veel kõik, mida me tahame, on seda õigusakti hädasti vaja," ütles demokraat Chuck Schumer avalduses.

Vabariiklaste liider Mitch McConnell avaldas samuti eelnõule toetust.

Loodetakse, et president Joe Biden saab seadusele alla kirjutada juba järgmisel nädalal.

Piiratud ettepanekud ei lähe siiski nii kaugele kui Bideni nõutud reformid, näiteks automaatrelvade (mida kasutati nii Texase kui ka New Yorgi tulistamistes) täielik keeld.

Läbirääkimistel demokraate juhtiv senaator Chris Murphy kiitis siiski eelnõu kui peaaegu 30 aasta kõige olulisemat relvavägivallavastast seadust.

"See eelnõu päästab tuhandeid elusid," teatas ta sotsiaalmeedias.

Vastav töörühm on eelnõu sõnastuse kallal töötanud nädalaid.

Sellega lepiti kokku raamistikus, mis hõlmab alla 21-aastaste relvaostjate täiendavat taustakontrolli, 11 miljardit dollarit vaimse tervise rahastamiseks ja kahte miljardit dollarit kooliohutuse programmideks.

Plaan nõuab tulirelvade eemaldamist ohtlikuks peetavate inimeste valdusest.

Föderaalseaduse kohaselt on isikutel tulirelvade ostmine keelatud, kui nad on süüdi mõistetud koduvägivallas ja on ohvriga abielus, koos elanud või neil on ohvriga laps.

Toimetaja: Margitta Otsmaa

Allikas: AFP, Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: