Hongkongi uus juht John Lee astus ametisse

Hongkongi uus liider John Lee.
Hongkongi uus liider John Lee. Autor/allikas: SCANPIX/AP/Selim Chtayti

Hiina president Xi Jinping vannutas reedel ametisse Hongkongi uue liidri John Lee tseremoonial, millega ühtlasi tähistati ka 25 aasta möödumist endise Briti koloonia naasmisest Hiina võimu alla.

John Lee on Hongkongi endine julgeolekuülem, kellel USA kehtestas sanktsioonid seoses tema tegevusega uue riikliku julgeoleku seaduse jõustamisel. Lee astub ametisse ajal, mil rahvusvaheline finantskeskus seisab silmitsi inimeste lahkumisega ja piirkonnas kehtivad maailma ühed karmimad koroonapiirangud.

Lee rõhutas ametisse vannutamise järel peetud kõnes, et riiklik julgeoleku seadus on Hongkongi elanikele kasulik.

Xi pole Hongkongis käinud 2017. aastast saadik, mil ta nimetas ametisse piirkonna esimese naisjuhi Carrie Lami. Tema juhtimise ajal oli Hongkongi üks turbulentsemaid perioode, mil toimusid valitsusevastased meeleavaldused, kehtestati vastuoluline julgeoleku seadus ning piirkonda tabas koroonapandeemia.

Lam teatas aprilli algul, et ei kandideeri uuesti ametisse, tulles vastu oma perekonna soovile.

Suurbritannia andis Hongkongi tagasi Hiina võimu alla 1997. aasta 1. juulil kokkulepitud nn ühe riigi, kahe süsteemi valemi järgi. See pidanuks tagama laialdase autonoomia, õigusliku sõltumatuse ja sõnavabaduse, mida pole Mandri-Hiinas. Viimastel aastatel on aga Hiinat kritiseeritud Hongkongi üle mõjuvõimu suurendamisest ja seaduste kehtestamises, mis pärsivad neidsamu kokkulepitud õigusi. Peking ja Hongkong on süüdistused tagasi lükanud.

Xi ütles reedel Hongkongis, et ühe riigi ja kahesüsteemi mudel on piirkonna kaitsmisel hästi töötanud ning peab jätkuma pikka aega.

Toimetaja: Kadri Põlendik

Allikas: Reuters, BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: