Horvaatia liitub 2023. aasta jaanuaris eurotsooniga

Vasakult paremale Horvaatia rahandusminister Marko Primorac, Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis ja Euroopa Komisjoni majandusvolinik Paolo Gentiloni
Vasakult paremale Horvaatia rahandusminister Marko Primorac, Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis ja Euroopa Komisjoni majandusvolinik Paolo Gentiloni Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Yves Herman

Euroopa Keskpank teatas teisipäeval, et Euroopa Liidu Nõukogu andis lõpliku heakskiidu Horvaatia ühinemiseks euroalaga, vahendab Bloomberg.

Eurotsooni rahandusministrid pidasid teisipäeval Brüsselis piduliku allkirjastamistseremoonia, kus anti Horvaatiale õigus hakata kasutama ametliku valuutana eurot.

Euroopa Komisjon soovitas Horvaatial kasutusele võtta euro pärast vajalike tingimuste täitmist, mis on seotud inflatsiooni taseme ja riigivõlaga.

Vahetuskurss Horvaatia kuna ja euro vahel tuleb 1. jaanuaril 2023. aastal 7,53450 Horvaatia kunat ühe euro kohta. Sama kursiga oli Horvaatia kuna 2020. aasta juulis, mil Horvaatia ühines ERM-2 valuutasüsteemiga ja raha väärtus polnud veel lõplikult fikseeritud euro suhtes.

Viimane riik, kes ühines eurotsooniga, oli Leedu 2015. aastal. Horvaatia loodab, et eurotsooniga ühinemine liidab riigi tugevamini lääneriikide institutsioonide külge ning selle võrra saavad hakkavad riigis olema madalamad intressimäärad ja riigil parem krediidihinnang.

Horvaatia asub Aadria mere ääres Lõuna-Euroopas ning riigis elab 3,9 miljonit inimest. Horvaatia on oluline turismisihtkoht Euroopas, eriti külastatakse Spliti ja Dubrovnikut. Riik kavatseb ka ühineda Schengeni viisatsooniga.

Eurotsooniga on plaaninud ühineda ka Kagu-Euroopas asuvad Bulgaaria ja Rumeenia.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Bloomberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: