Lõuna-Korea lapsevanemad protestivad koolikohustusea langetamise vastu

Lõuna-Korea koolilapsed
Lõuna-Korea koolilapsed Autor/allikas: SCANPIX/Yonhap via REUTERS

Lõuna-Korea haridusminister teatas eelmine nädal, et riik kavatseb 5-aastastele lastele teha koolis käimise kohustuslikuks. Paljude õpetajate ja lapsevanemate sõnul ei ole selles vanuses lapsed veel intellektuaalselt valmis koolis käima, vahendab Reuters.

Lõuna-Korea haridusministri sõnul laiendatakse riigis koolikohustusiga 5-aastastele kui selleks saadakse lai ühiskondlik toetus. Ettepanek tehti, kuna riigis on madal sündimus ja vähenev tööjõud ning sedasi loodetakse noored inimesed kiiremini tööturule suunata.

Esmaspäeval protestisid Lõuna-Korea presidendipalee ees plaani vastu 36 erinevat õpetajate ja lastevanemate organisatsiooni.

Mitmed lapsevanemad on ettepanekule vastu, kuna peale koolipäeva lõppu pärastlõunal on keeruline leida sobivat lastehoiuteenust. Enamus Lõuna-Korea lapsevanematest käib tööl ning enamik lastehoiuteenuseid pakub ainult täispäeva teenust.

Praegu algab riigis lastele koolikohustus 6-aastaselt.

Õpetajate hinnangul on 5-aastased liiga noored, et minna kooli ja varasem koolikohustusiga tähendab, et üha enam lapsevanemaid hakkab kasutama eraõpetajaid, et nende laps koolis hakkama saaks.

2019. aasta andmete järgi alustavad kooli 6-aastaselt 26 OECD 38 liikmesriigist. 5-aastaselt algab kooliiga Austraalias, Uus-Meremaal ja Iirimaal.

Haridusministeerium teatas, et avalikkuse tagasiside kuulatakse ära ning kavatsetakse kasutusele võtta meetmed, et lapsevanemad saaksid sobiva lapsehoiuteenuse.

Olukorra muudab keerulisemaks asjaolu, et Lõuna-Koreas on kasutusel erisugune vanuse arvestamise süsteem. Korea kultuuris saab laps sündides 1-aastaseks. Juhul kui laps sünnib näiteks aastavahetusel lisandub aastavahetusega lapse vanusele üks aasta juurde. Seega võib detsembris sündinud laps saada paari nädalaga kaheaastaseks, selgitab BBC.

Seega võib Korea riigi vaates 5-aastane laps olla rahvusvahelise arvestuse järgi kolme- või nelja-aastane.

Praeguse presidendi administratsioon on võtnud eesmärgiks arhailise süsteemi kaotamise. Korea vanuse arvestamise süsteem pärineb Hiinast ja oli varasemalt kasutusel mujalgi Aasias, kuid on praegu kasutusel ainult Lõuna-Koreas.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: