Valitsus saadab elektrituru reformi parlamendi erakorralisele istungile

{{1661413680000 | amCalendar}}
Elektri ülekandeliin.
Elektri ülekandeliin. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Valitsus otsustas neljapäeval esitada elektrituru reformi eelnõu parlamendi erakorralisele istungjärgule augusti lõpus.

Riigikogu esimees Jüri Ratas (KE) kutsus valitsuse ettepanekul kokku riigikogu erakorralise istungjärgu 31. augustil, mille päevakorras on kaks eelnõu esimesel lugemisel: valitsuse algatatud elektrituruseaduse ja konkurentsiseaduse muutmise seaduse eelnõu ning valitsuse algatatud energiamajanduse korralduse seaduse muutmise seaduse eelnõu.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Kristjan Järvan (Isamaa) ütles teisipäeval "Vikerhommikus", et eelnõu võetakse riigikogus seadusena vastu eeldatavasti septembri keskel.

Järvan märkis valitsuse pressikonverentsil, et kuigi elektrituru reformi eelnõu sai valmis rekordilise kiirusega, on tema hinnangul väga hästi hakkama saadud.

"Kui me räägime klassikalisest seadusloome praktikast, siis suurele kooskõlastusringile see paraku ei jõudnud, seaduse väljatöötamiskava ei olnud. See tuli otse koalitsioonileppest. Need on need klassikalise seadusloome praktika kiirteed, mida me kasutasime," lausus Järvan.

Peaminister Kaja Kallas (RE) avaldas lootust, et ka opositsioon asub eelnõu toetama ja takistusi selle menetlusprotsessi käigus ei loo.

Elektrituru reformi eesmärk

Elektrituru reformiga pannakse riigiettevõttele Eesti Energia kohustus müüa alates selle aasta oktoobrist kuni 2026. aasta 30. aprillini elektrit Eesti kodutarbijatele ja kõigile elektri edasimüüjatele ka universaalteenusena. Eelnõu kohaselt sätestatakse alused universaalteenusega ostetava elektrienergia tootmishinna kooskõlastamiseks.

Seaduste muutmisega luuakse börsihinnast lähtuvatele pakettidele alternatiiv ja antakse kodutarbijale võimalus osta elektrit börsiväliselt.

Kodutarbijad, kes on varem sõlminud elektrienergia lepingu, saavad universaalteenusele üle minna ilma kehtiva lepingu lõpetamise leppetrahvita. Universaalteenusest saab tarbija igal hetkel välja astuda.

Universaalteenuse hind hakkab automaatselt kehtima ka kõigi praegu üldteenust kasutavate kodutarbijate jaoks. See tähendab inimeste jaoks, kes pole seni elektrienergia ostulepingut sõlminud ja tarbivad seetõttu börsielektrit.

Eelnõu ei sätesta universaalteenuse hinda, vaid paneb paika hinnakujunduse põhimõtted. Universaalteenuse hind selgub plaani järgi septembri keskpaigas, kui seaduse muudatused on vastu võetud ja konkurentsiamet pärast kooskõlastusprotsessi elektrimüüjatega hinna määrab.

Hinna määramisel peab konkurentsiamet võtma arvesse elektri tootmiskulusid ja elektritootja mõistlikku kasumit. Elektrimüüja võib juurde arvestada müügikulud.

Universaalteenus ei ole mõeldud tasuta või ülisoodsa elektri pakkumiseks, vaid tegemist on riigi valikmeetmega, mis aitab inimesi tuleva talve vaates ja tagab selle, et ei tuleks maksta elektri tipuhindasid.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: