Uuele 5G konkursile laekus kolme ettevõtte avaldus

Sidemast Tallinnas
Sidemast Tallinnas Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

5. septembril välja kuulutatud 5G konkursile sagedusalas 700 MHz laekus avaldus uue põlvkonna sidevõrgu väljaehitamiseks Elisalt, Tele2-lt ja Telialt.

Kõik kolm avaldust ning osaleda soovivat sideettevõtjat vastasid nõuetele ning osalejad kvalifitseeriti, teatas Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA). Avalikule konkursile pandud sageduslubade võitjad selguvad 8. novembril algaval enampakkumisel.

Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet paneb oksjonile kuus 2x5 MHz sagedusplokki korraga. Iga konkursil osaleja saab võita maksimaalselt kaks sagedusplokki. Ühe sagedusloa alghind on miljon eurot.

694–790 MHz sagedusala loetakse 3,5 GHz ja 26 GHz kõrval üheks olulisemaks 5G sagedusalaks ning see on olulise tähendusega 5G tehnoloogia kasutuselevõtmisel. Nimetatud sagedusala sobib kõige paremini suurema katvuse saavutamiseks, näiteks maapiirkondasse parema levi viimiseks, kuna madalamad sagedused levivad kaugemale kui kõrgemad sagedused.

Enampakkumise tulemusel saadud sagedusloa omanikul on kohustus arvates sagedusloa saamisest teha sideteenus kättesaadavaks kahe aasta jooksul vähemalt 50 protsendi ulatuses ning nelja aasta jooksul vähemalt 95 protsendi ulatuses igas maakonnas, välja arvatud Ida-Viru, Jõgeva, Tartu, Põlva ja Võru maakondades. Nendes maakondades ei ole praegu kehtivate Venemaa televisiooniringhäälingu piirangute tõttu võimalik samasugust katvust tagada.

Konkursi võitjatel ei ole küll kohustust nimetatud maakondades 95-protsendilist katvust tagada, kuid võrkude ehitamine on siiski võimalik ning 5G levi saab täiendavalt tagada ka teiste sagedusaladega.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: