Hiina palkas endiseid Briti sõjalennukite piloote väljaõppe läbiviimiseks

Hiina Chengdu J-20 hävituslennuk lennundusnäitusel lahtise pommipesaga
Hiina Chengdu J-20 hävituslennuk lennundusnäitusel lahtise pommipesaga Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Stringer

Hiina rahvavabariigi rahvavabastusarmee on hinnanguliselt palganud 30 endist Ühendkuningriigi relvajõudude pilooti enda sõjalennukite pilootide väljaõppeks. Praegu ei saa Briti valitsus seda takistada, kuigi seda peetakse ohuks Briti huvidele.

Ühe Sky Newsiga suhelnud Briti ametiisiku sõnul ohustab endiste Briti pilootide töötamine Hiina relvajõudude heaks Suurbritannia huve.

Allika kinnitusel töötab hiinlaste heaks ligikaudu 30 endist hävituslennuki pilooti, kellele on lisaks palgatud mõned helikopteripiloodid.

Endiseid piloote meelitatakse kõrge palgaga – aastas lubatakse neile kuni 240 000 Briti naela (ehk 270 055 eurot).

Peking on aktiivselt püüdnud palgata nii praegu teenivaid kui endiseid Briti relvajõudude piloote nii Briti kuninglikust õhuväest, mereväest kui ka armeest. Samuti on võetud sihiks teiste lääneriikide sõjaväelaste värbamine.

Olukord on muutunud piisavalt probleemseks, et Ühendkuningriigi kaitseministeerium hoiatas teisipäeval nii praeguseid kui ka endisi Briti sõjaväelasi selliste pakkumiste eest.

Hiina palkab endisi sõjalennukite piloote läbi kolmandate isikute, sh läbi ühe Lõuna-Aafrika Vabariigis paikneva värbamisettevõtte, kinnitas Sky Newsile üks lääneriigi ametiisik.

Briti valitsus on olukorra pärast mures, kuid praegu ei ole ühtegi hooba endiste sõjaväelaste mõjutamiseks, et nad selliseid pakkumisi vastu ei võtaks.

Briti valitsus on lubanud võtta kasutusele meetmeid, et heidutada tulevikus sellist käitumist.

Brittide hinnangul suurendab endiste lääneriikide sõjalennukite pilootide kasutamine Hiina pilootide väljaõppes kindlasti Hiina relvajõudude teadmisi ja suutlikkust.

Suurem Briti pilootide värbamine algas Sky Newsi allikate teatel 2019. aasta lõpus.

Samuti on hiinlased püüdnud värvata endisi piloote, kes on lennanud kõrgtehnoloogilise F-35 hävitajatega, kuid need katsed on siiani ebaõnnestunud.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Sky News

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: