Transnistrias kuulutati gaasipuuduse tõttu välja eriolukord

Nõukogude Liidu sümboolika on Transnistrias jätkuvalt prominentne
Nõukogude Liidu sümboolika on Transnistrias jätkuvalt prominentne Autor/allikas: SCANPIX/ Goran Stanzl/PIXSELL

Seoses gaasitarnete vähendamisega kuulutati Moldova separatistlikus venemeelses Transnistria piirkonnas välja eriolukord.

Interfaxi teatel on tegemist esimese eriolukorraga Transnistria ajaloos.

Transnistria võimude teatel oli eriolukorra väljakuulutamise põhjuseks gaasitarnete vähenemine 30 protsenti, mis tingis omakorda majanduskriisi ohu.

Praegu on kavas hoida piirkond eriolukorra all oktoobri lõpuni.

Separatistlik piirkond on pidanud sulgema oma energiamahukad ettevõtted, sh pidi töö peatama Moldaavia metallurgiatehas ning Ribnitsa tsemenditehas.

Kohaliku võimu teatel on kuu lõpuks gaasi puudujääk 15 miljonit kuupmeetrit, mistõttu ei ole enam võimalik kõiki separatistliku piirkonna ettevõtteid gaasiga varustada.

Transnistriat mõjutab gaasitarnete vähendamine Moldovale

Vene gaasimonopol Gazprom hoiatas varem gaasitarnete vähendamisest Moldovale 40 protsenti, mis mõjutab ka Transnistriat.

Gazprom selgitas seda tehniliste probleemidega, mis olevat seotud Ukrainat läbiva gaasitransiidi piiramisega.

Moldova praegune valitsus on läänemeelne ning üha enam avalikult Moskva-kriitiline, mis ei ole Venemaale meeltmööda areng.

Moldovat mõjutab negatiivselt ka Ukraina elektri äralangemine, kuna Vene väed on asunud pommitama Ukraina elektritaristut.

Samuti lubas Transnistria reedel vähendada elektrieksporti Moldovale Moldavskaja soojuselektrijaamast 70 protsendi pealt 23 protsendini, vahendas Interfax.

Moldavskaja soojuselektrijaam tagas 70 protsenti Moldova elektrivajadusest, ülejäänud 30 protsenti tuli varem Ukrainast.

Moldova elektridefitsiidist teatas reedel ka Moldova riiklik uudisteagentuur Moldpres. Moldova võimude teatel on riigis elektrit puudu 284 megavatt-tundi.

Transnistria tekkis peale Nõukogude Liidu kollapsi

Riiklike tunnustega, kuid riigina tunnustamata Transnistria tekkis peale Nõukogude Liidu kollapsi kui piirkonnas elanud venekeelsed inimesed ei olnud nõus Moldova iseseisvumisega.

Samuti kardeti Moldova taasühinemist Rumeeniaga, mille osa Moldova oli kahe maailmasõja vahelisel perioodil.

Transnistria separatiste toetasid tollal võitluses Moldova valitsusvägedega ka seal asunud Vene väeüksused. Vene armee üksused on siiani Transnistrias.

Transnistriast idas asub Ukraina.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Interfax, Moldpres

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: