Saksa valitsus kiitis kanepi legaliseerimise põhimõtteliselt heaks

Berliisis toimus augustis kanepi legaliseerimise toetusaktsioon
Berliisis toimus augustis kanepi legaliseerimise toetusaktsioon Autor/allikas: SCANPIX/Fabian Sommer/dpa

Saksa Liitvabariigi koalitsioonivalitsus on jõudnud põhimõttelise otsuseni legaliseerida Saksamaal isiklikuks kasutuseks mõeldud kanep. Õiguslikud küsimused on samas veel õhus ning ettepanekut on Saksamaal ka kritiseeritud.

Ettepaneku legaliseerida Saksamaal kanep isiklikuks kasutuseks tõi Saksa valitsuskabineti ette tervishoiuminister Karl Lauterbach, vahendab Tagesschau.

Lauterbachi ettepanekute hulgas on plaan mitte karistada neid inimesi, kellel on kodus või avalikus kohas isiklikuks tarbimiseks kanepit 20–30 grammi.

Samuti võiks olla Saksamaal lubatud ka piiratud ulatuses kanepit kasvatada.

Kuni 21-aastastele inimestele oleks kanepi müügi puhul paika pandud piirang kanepi psühhoaktiivse komponendi THC ülempiir. Üle selle vanuse aga piiranguid ei eksisteeriks.

Terviseminister Lauterbachi sõnul on ettepanekute eesmärk praegusest enam laste ja noorte tervisekaitse olukorda parandada. Ministri sõnul on kanepi tarvitamine Saksamaal kasvanud ning samuti on kasvanud kaasnevad THC kogused.

Viimastel aastatel on täheldatud Saksamaal problemaatilisemat sõltuvuskäitumist ning samuti on suurenenud ebaseaduslik kanepimüük ning sellega kaasnev kuritegevus.

Alles pärast Saksa valitsuskabineti otsust algab kanepi isiklikuks kasutuseks legaliseerimise seadusandlik protsess.

Üheks probleemiks võivad osutuda rahvusvahelised ja Euroopa Liidu kokkulepped ning õigusaktid, millega on võetud eesmärgiks võitlus kanepi vastu. Need õigusaktid võivad takistada kanepi legaliseerimist Saksamaal.

Lauterbach teatas, et eelnõu võtmepunktid edastatakse Euroopa Komisjonile, kellelt taotletakse ettepaneku eeluuringut. Juhul kui ettepanek ei ole kooskõlas Euroopa Liidu õigusaktidega, seadusettepanekust loobutakse.

Plaani on Saksamaal kritiseerinud Baieri liidumaa valitsus ning Nordrhein-Westfaleni liidumaa apteekrite ühendus.

Baieri poliitikute sõnul on Saksamaal risk muutuda kanepiturismi sihtkohaks. Apteekrid aga rõhutasid, et Saksa apteekrite uimastikomisjon on olnud meelelahutuslikel eesmärkidel kasutatava kanepi legaliseerimise vastu.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Tagesschau

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: