Läti valitsuskoalitsiooni moodustamine on ummikus

Koalitsioonikõnelused Lätis
Koalitsioonikõnelused Lätis Autor/allikas: Kārlis Miksons/Latvijas Televīzija

Uue Läti valitsuse moodustamist lubanud erakonnad pole siiani suutnud kokkuleppele jõuda. Ühendnimekirja (AS) esindajad tahavad, et kolm erakonda allkirjastaks uue koostöö-memorandumi. Praegu ametis oleva peaministri Krišjanis Karinši sõnul on selline ettepanek nonsenss ning järgmine ühine dokument peaks olema koalitsioonileping.

Läti president Egil Levits väljendas lootust, et kolm Läti erakonda suudavad omavahel koalitsioonikõnelusi jätkata, vahendas LSM.

Läti valitsuse moodustamise protsess kestab juba teist kuud. Erakonna Ühendnimekiri (Apvienotais saraksts – AS) juht Uldis Pilens tahab, et kolm kõnelusi pidavat parteid allkirjastaks uue memorandumi.

Praegu ametis oleva peaministri Krišjanis Karinši sõnul on selline ettepanek nonsenss ning järgmine ühine dokument peaks olema koalitsioonileping.

Karinš veab eest erakondade liitu Uus Ühtsus (Jauna Vienotiba – JV), mis on üks kolmest kõnelusi pidavast erakonnast.

Koalitsioonikõnelustel osalejad olid LSM-i sõnul üllatunud AS-i ettepanekust sõlmida uus memorandum.

Peale uue memorandumi tahab Ühendnimekiri eraldi aseministreid, kes tegeleks digitaalsete küsimuste, demograafia, kõrghariduse, teaduse ja kliimaga.

Läti president Levits oli samas optimistlik selles, et valitsuskoalitsiooni osalised suudavad omavahel ühtsele seisukohale jõuda.

Karinši sõnul palus ta kõnelustel osalenud erakondadel esitada oma vastutusvaldkondades koalitsioonileppe mustandi pühapäevaks, 20. septembriks.

Läti peaminister samas tunnistas, et Ühendnimekirja sisemised protsessid on tema jaoks müstika – "üks päev ütlevad nad üht ja teisel päeval teist".

Samuti jäi Karinš kahtlevale seisukohale ettepaneku suhtes, millega sooviti luua lisaministrite ametikohad, vahendas LSM.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: LSM

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: