Valmis e-kaubanduse käibemaksulaekumist parandama pidav eelnõu

Pakid.
Pakid. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Rahandusminister saatis kooskõlastusringile käibemaksuseaduse muudatused, mille tulemusel hakkab maksuhaldur kvartaalselt saama andmeid piiriüleste maksete kohta ja peaks alates 2024. aastast paranema käibemaksulaekumine.

"Täna jääb meil [piiriüleses e-kaubanduses] saamata miljonites eurodes käibemaksu ja ausatel ettevõtjatel on keeruline konkureerida nendega, kes käibemaksu ei tasu," selgitas rahandusminister Annely Akkermann.

Rahandusministri sõnul pole konkreetset infot, kui palju selliseid tehinguid jäetakse deklareerimata ja maksud tasumata.

Puudulik info käibemaksukohustuste kohta ei puuduta ainult Eestit, vaid kõiki Euroopa Liidu (EL) liikmesriike. EL-is tegutsevad makseteenuse pakkujad peavad edaspidi hakkama edastama kord kvartalis maksuhaldurile andmed piiriüleste makse saajate ja maksete kohta. Direktiiv tuleb üle võtta järgmise aasta lõpuks ja selle jõustudes hakkavad maksuhaldurid esitama andmeid üleeuroopalisse andmebaasi CESOP (Central Electronic System of Payment Information). 

See andmebaas koondab info piiriüleste maksete saajate kohta ja sealt saab riik infot isikute kohta, kellel võib olla tekkinud piiriülese käibe tõttu maksukohustus Eestis.

Näiteks on Hiina kauplejate makseteenuse pakkujad sageli Euroopas. Nendel pakkujatel tekib kohustus esitada läbi oma riigi maksuhalduri CESOP-ile info maksete kohta, mida e-pood saab. Nii tekib Eestil võimalus näha konkreetse e-poe Eesti-suunalist käivet.

Info maksete saajate kohta tuleb edastada siis, kui maksete koguarv ühe makse saaja kohta ületab 25 makset kvartalis. Maksete andmed esitatakse kvartali kohta ja esimene andmete esitamine toimub 2024. aasta 31. märtsil.

Teise liikmesriigi e-kauplejate piiriülene müük Eestis asuvale tarbijale kuulub maksustamisele Eestis, kui selle e-kaupleja kogu piiriülene müük EL-is ületab 10 000 eurot kalendriaastas. Kuni selle piirmäära ületamiseni on e-kaupmehel õigus käsitleda piiriülest müüki kui oma asukohariigi siseriiklikku müüki, ehk et kaup maksustatakse e-kaupmehe asukohariigis. Kui e-kaupmees on ühendusevälise riigi isik, siis maksustatakse Eestisse saadetav kaup importimisel.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: