Saksa kaitseministrit kritiseeritakse laskemoona puudujäägi tõttu

Saksamaa kaitseminister Christine Lambrecht (SDP)
Saksamaa kaitseminister Christine Lambrecht (SDP) Autor/allikas: SCANPIX/Michael Kappeler/dpa

Kaks Saksa valitsuserakonda kolmest on kritiseerinud Saksa kaitseministrit Christine Lambrechtit, kes nende sõnul pole tegelenud piisavalt Saksa relvajõududele vajaliku laskemoonavaru tagamisega.

Saksa kaitseminister Christine Lambrecht kuulub koos Saksa kantsler Olaf Scholziga Saksa sotsiaaldemokraatide sekka.

Neljapäeval kritiseerisid kaitseministrit ülejäänud kaks Saksa valitsuserakonda – majandusliberaalne Vabad Demokraadid (FDP) ja Saksa roheliste erakond.

Lambrechti on kritiseeritud ka Saksa valitsuse lubatud 100 miljardi euro suuruse kaitserahastu aeglase kasutuselevõtu eest. Saksa kantsler Olaf Scholz lubas peale Venemaa täieulatuslikku kallaletungi Ukrainale pöördepunkti (Zeitenwende) Saksa kaitsekuludes.

Sel nädalal kritiseerisid paljud inimesed Saksamaal kaitseministrit ka selle eest, et Saksa Bundeswehri jaoks ei ole soetatud piisavalt palju laskemoona.

Politico toob esile, et Saksa laskemoonavarude vähesusest räägiti avalikult juba eelmise aasta detsembris kui Lambrecht ametisse sai.

Alates sestsaadik kui Saksamaa annetas mitmeid Panzerhaubitze 2000 iseliikursuurtükke ja vastavat suurtükimoona Ukrainale on arutelu laskemoonavarude osas muutunud vaid intensiivsemaks.

Kriitika kummutamiseks palus Lambrecht Saksa rahandusminister Christian Lindnerilt (FDP) kiirelt erakorralist rahaeraldist, et osta Saksamaale uut laskemoona.

Lindner ei toetanud raha eraldamise ettepanekut ning rõhutas vastukirjas, et Lambrecht ei maininud laskemoona soetamise vajadust eelmine kuu kui toimusid eelarvekõnelused.

Kirjas mainiti, et laskemoona soetamise pudelikaelaks pole mitte raha puudus, vaid Saksamaa läbipaistmatu bürokraatia.

Ka Saksa rohelised on Lambrechti kritiseerinud. Saksamaa roheliste kaitsevaldkonna ja eelarve esindusisikud tõid ühisavalduses esile, et Saksamaa ei täida ka NATO eesmärgiks seatud laskemoonavarude nõudeid.

Kahe roheliste poliitiku sõnul pole ka selge miks laskemoona hankimine polnud Saksamaa jaoks prioriteet peale Venemaa täieulatuslikku kallaletungi Ukrainale 24. veebruaril.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: