Bakuu proovib Nahhitševanis tugevdada keskvõimu

Aserbaidžaani president  Ilham Alijev
Aserbaidžaani president Ilham Alijev Autor/allikas: SCANPIX/AFP/HANDOUT

Raadio Vaba Euroopa veebileht Rferl kirjeldab, kuidas Vasif Talibov juhtis Aserbaidžaani koosseisu kuuluvat Nahhitševani autonoomset vabariiki. Bakuu tahab piirkonnas tugevdada keskvõimu ja Talibov lahkus hiljuti ametist.

Nahhitševan piirneb Armeenia, Iraani ja Türgiga. Piirkond on aastakümneid olnud Aserbaidžaanist ära lõigatud. 1995. aastal nimetas toonane Aserbaidžaani president Heidar Alijev (praeguse presidendi Ilham Alijevi isa) Nahhitševani juhiks Vasif Talibovi. 

Talibov kehtestas piirkonnas karmi režiimi, ta ei lubanud piirkonda lääneriikide meediaväljaandeid. Oma 27-aastase valitsemise ajal ehitas Talibov Nahhitševanis üles isikliku vürstiriigi, teatas Rferl

Talibov oli abielus Sevil Sultanovaga, kes oli Heidar Alijevi sugulane. Talibov teatas aga 21. detsembril ootamatult, et lahkub tervislikel põhjustel ametist. Aserbaidžaani praegune president Ilham Alijev tahab Nahhitševanis tugevdada keskvõimu. Hiljuti võttis Bakuu enda kontrolli alla ka Nahhitševani julgeolekujõud. 

Talibovit nimetati Nahhitševanis khaaniks, kes vahistas kõik oma kriitikud. Mõned inimõiguste aktivistid saatis Talibov vaimuhaiglasse. Talibov kehtestas veidraid seaduseid, näiteks keelas ta inimestel riputada pesu kortermajade rõdudele. Talibovi perekond kontrollis kogu Nahhitševani äritegevust. 

Nahhitševani inimesed elavad aga suures vaesuses, paljud inimesed põgenesid vaesuse tõttu Türgisse. Avalikult kiidavad paljud Nahhitševani inimesed Talibovit, kuid eraviisiliselt kritiseerivad tema jõhkrat režiimi.

Üks kohalik elanik ütles Rferl-ile, et pidi tööpuuduse tõttu Türgisse kolima. Talibov väitis samas, et riigis jätkub tööd kõikidele inimestele. 

"Kui minu maal oleks tööd, siis miks peaksin ma kodumaalt lahkuma. Töötasin mitu aastat Türgis. Koristasin, töötasin vabrikus. Töötasin päeval ja öösel. Mul on nüüd Nahhitševanis oma elamine, aga mitte süüa," ütles kohalik elanik. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: