Riigikohus: kooseluleping tuleb kanda rahvastikuregistrisse

Meeleavaldus
Meeleavaldus "Kõigi õigus abielule" Tallinnas. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Riigikohus jättis jõusse Tallinna ringkonnakohtu otsuse, et kooseluseadusega sõlmitud liit tuleb kanda rahvastikuregistrisse.

Kuigi notaril on õigus inimesed kooselulepinguga paari panna, siis ametiasutused keeldusid lepingut kandmast rahvastikuregistrisse, vahendas Eesti Ekspress.

Riigikohus otsustas eelmisel nädalal, et nii ei tohi teha. Riigikohus ei võtnud 17. jaanuaril siseministeeriumi kaebust arutlusele ja sellega jõustus Tallinna ringkonnakohtu halduskolleegiumi mullu suvel tehtud otsus, et kooseluseadusega sõlmitud liit tuleb kanda rahvastikuregistrisse.

Eesti LGBT Ühingu huvikaitsejuht Aili Kala sõnul on riigikohtu otsus vaid üks väike element, mis on ületatud, sest kooseluseaduse rakendussätetes, mida riigikogu pole vastu võtnud, on seadust päriselt toimivaks tegevaid punkte ligi 100. Seni on püütud neid sätteid korda ajada kohtu kaudu.

Järgmine küsimus, mis on kohtus lahendamisel, on Kala sõnul probleem koosellu astunud paaridel saada õigus võtta ühine perekonnanimi. Uue kohtuotsuseni polegi ehk tarvis oodata, siseminister Lauri Läänemets allkirjastas reede õhtul riigikohtu otsusest lähtuvalt 13. jaanuaril ministeeriumis peetud koosoleku protokolli. Tulemus: kooselu sõlminud paarid võivad võtta ühise perekonnanime.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: Eesti Ekspress

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: