Šveits: Vene varade konfiskeerimine on põhiseadusvastane

Šveitsi föderaalpalee ehk Bundeshaus Bernis
Šveitsi föderaalpalee ehk Bundeshaus Bernis Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Denis Balibouse

Šveitsi valitsuse hinnangul ei ole külmutatud Vene varade konfiskeerimine nende riigi seadusandlusega kooskõlas. Valitsuse teade põhineb Šveitsi justiitsministeeriumi töögrupi hinnangul. Vene varade konfiskeerimise vastu on varem sõna võtnud ka Šveitsi pankurite liit.

Šveitsi valitsus teatas kolmapäeval, et Vene kodanikest eraisikute varem külmutatud varade konfiskeerimine õõnestaks riigi põhiseadust ja õiguslikku korda. Šveitsi valitsuse teatel põhines nende otsus Šveitsi justiitsministeeriumi töögrupi hinnangul, vahendas Reuters.

Šveits külmutas Venemaa-vastaste sanktsioonide käigus 7,5 miljardi Šveitsi frangi väärtuses Venemaaga seotud varasid.

Bern hakkas analüüsima, mida külmutatud Vene varadega saaks teha, kuna nii rahvusvahelisel tasandil kui ka Šveitsi parlamendis on pakutud välja, et konfiskeeritud varasid saaks kasutada Ukraina heaks.  

Šveitsi justiitsministeeriumi töögrupi hinnangul ei oleks Venemaa seotud varade konfiskeerimine ilma kompensatsioonita Šveitsi seadustega kooskõlas. Vene varade konfiskeerimise vastu on varem sõna võtnud ka Šveitsi pankurite liit.

Šveits on varem kiitnud heaks Euroopa Liidu sanktsioonid Venemaa vastu, mille hulka kuulub ka lääneriikide hinnalagi Vene naftale.

Ameerika Ühendriikide võimud ja mitmed Ida-Euroopa riigid on varem survestanud Šveitsi valitsust, et nende külmutatud Vene varad tuleks konfiskeerida Ukraina sõjakahjude kompenseerimiseks.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: