Läti seim jätkab vaidlusi riigieelarve üle

Läti seimis väideldakse tänavuse ja lähiaastate riigieelarve ning sellega seotud seadusemuudatuste üle. Lahendusi ei paista.

Lõpphääletus parlamendis on kestnud terve päeva. Parlamendivalimiste-järgsel aastal võetakse Lätis eelarve juba tavapäraselt vastu hiljem, et seda saaks teha seimi uus koosseis.

Eelarve tuludeks on kavandatud 12,7 ja kuludeks 14,6 miljardit eurot, eelarve defitsiit on 4,6 protsenti sisemajanduse kogutoodangust. Kaitsekuludele eraldatakse kolme aasta jooksul täiendavalt 1,1 miljardit eurot. Peaminister Krišjanis Karinši sõnul on tänavune majanduse ümberkorraldamise aasta, millega omakorda seonduvad kõik tähtsamad eluvaldkonnad.

Hommikul kell 9 alanud istung pole lõppenud. Koalitsiooni mõju on tunda, neil pole tahtmist lihtsalt õpetajatele lisaraha maksta, vaid viia läbi ka koolireform ja osa väiksemaid koole kinni panna. Parlamendis tekkisid selle sisu üle vaidlused ja koolivõrgu reform tõmmati eelarve hääletusest välja.

Teine küsimus on tervishoid, haiglad on hoiatanud, et plaaniline ravi lõppeb suvel, sest raha lihtsalt ei jätku. Siin on valitsus pakkunud, et maksab kinni haiglate suured elektriarved, sest reformida pole midagi, sest väiksemad haiglad on juba kinni pandud.

Pensionid ja toetused seotakse Lätis aga mediaansissetulekuga - need hakkavad olema 20 protsenti keskmisest sissetulekust.

Toimetaja: Mari Peegel

Allikas: AK

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: