Kaitsevägi jätab riigi antava vormiriietuse alt välja piduliku õhturiietuse

Kaitseväe õhtuvorm
Kaitseväe õhtuvorm Autor/allikas: Kaitseväe vormikandmiseeskiri / mil.ee

Kaitseväelastele riigi poolt antava vormiriietuse hulgast jäetakse edaspidi välja pidulik õhturiietus, mille õmblemise kulud tuleb selle omanikul endal kanda, selgub kaitseministri määruse muutmise ettepanekust. Samas laiendataks edaspidi reservistidele väljastatava varustuse sortimenti, et kiirendada üksuste formeerimist ja lahinguvalmiduse saavutamist.

"Kui varem käsitleti õhtuvormi kaitseväe vormiriietusena ehk teenistusülesannete täitmiseks ette nähtud tööriietusena, siis kaitseväe juhataja kinnitatud kontseptsiooni kohaselt nähakse õhtuvormi piduliku riietusena, mis ei ole enam kaitseväe poolt isikule tagatud. Õhtuvormi saab kaitseväelane lasta endale õmmelda oma kulul ja nende üle kaitseväes arvestust ei peeta," öeldakse kaitseministri määruse muutmise ettepaneku seletuskirjas.

Õhtuvormil võib jätkuvalt kanda auastmetunnuseid, kuid see ei ole teenistusülesannete täitmiseks ette nähtud riietus, lisatakse samas.

Kaitseministri määruse muutmisega jäetakse selle loetelust välja kaitseväe orkestri vormiriietuse kirjeldus ning uuendatakse tavavormi elementide loetelu vastavalt individuaalvarustuse kontseptsioonile, mille kohaselt osa vormiriietuse elemente nagu näiteks vormisärk ja lips loetakse edaspidi riidevarustuseks.

Aktiivsemad reservistid saavad vormiriietust kodus hoida

Kui praegu on võimalus väljastada reservis olevale isikule vormiriietus ja eraldusmärgid, siis selle muutmisega võib reservis olevale isikule väljastada lisaks ka vormiriietuse juurde kuuluv riidevarustus nagu näiteks T-särk ja saapad. 

"Muudatus on seotud vajadusega võimaldada reservväelastel osaleda õppekogunemisel ja muul sõjaväelisel väljaõppel vormiga ja sinna juurde kuuluva riidevarustusega, iga kord formeerimist ja lahkformeerimist läbi viimata. See annab võimaluse kiirendada formeerimise protsessi ja üksuste lahinguvalmiduse saavutamist," seisab seletuskirjas.

Muudatus peaks lisaks formeerimise kiirendamisele tugevdama ka sidet kaitseväe ja reservis oleva isiku vahel. Tavavälivormi koos riidevarustusega ei jäeta kätte kõigile reservis olevatele isikutele, vaid üksuse ülema valikul neile, kes osalevad ka reservis olles aktiivselt sõjaaja üksuse lahinguvalmiduse toetamisel ning määratud õppekogunemistel, öeldakse eelnõu seletuskirjas.

Kaitseliidu tegevliikmele, kellele on tavavälivorm väljastanud Kaitseliit, kaitsevägi vormiriietust ei väljasta.  

Teenistusriietuse kätte jätmisel sõlmib kaitsevägi reservis oleva isikuga kasutuslepingu.

Uued varustuse elemendid

Uue välivormi elemendina lisatakse määrusesse sõidukimeeskonna kombinesoon, mida kantakse taktikalistel õppustel nii sise- kui ka välitingimustes, samuti sõidukite väliremondi tegemisel. Kombinesoon on antistaatiline ja vastupidav lühiajalisele kokkupuutele leegiga, öeldakse eelnõu seletuskirjas.

Eelnõuga ajakohastatakse ka kaitseväelasele väljastatava riide- ja lahingvarustuse loetelu ning sinna lisatakse seni vormiriietusena käsitletud riidevarustuse elemendid. Kuna riide- ja lahingvarustus pidevalt uueneb, siis lisatakse loetellu ka uuenenud varustuse elemente, nagu näiteks ballistilised tolmuprillid, optiliste prillide raamid jm.

Määrusest jäetakse välja elemendid, mida kaitseväelase vormiriietusena enam käsitleta ja ei väljastata nagu näiteks näiteks seelik. Madruse vormiriietus saab juurde täiendavaid elemente.

Seletuskirja kohaselt määruse jõustumine kaitseväelastele mõju ei avalda. Väljastatav vormiriietus ja riidevarustus jääb samaks. 

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: