Colombias lennuõnnetuse järel 40 päeva kadunud olnud lapsed leiti elusana

Colombia sõdurid päästetud lastega
Colombia sõdurid päästetud lastega Autor/allikas: SCANPIX / AP

Colombia sõdurid leidsid reedel Amazonase vihmametsas üles enam kui kuu aega tagasi toimunud lennuõnnetusest eluga pääsenud, kuid kadunuks jäänud neli last.

"Rõõm kogu riigile! Neli last, kes jäid kadunuks 40 päeva eest Colombia selvas, leiti elusana," teatas riigi president Gustavo Petro ühismeedias.

Otsinguid alustati 40 päeva tagasi, kui vihmametsas kukkus alla väikelennuk.

Petro lisas foto mitmest sõjaväelasest ja põliselanikust, kes võtsid osa päästeoperatsioonist.

"Nad on väetid. Laskem arstidel anda omapoolne hinnang," ütles Petro ajakirjanikele.

Kõik lapsed on ühe pere liikmed vanuses 13, üheksa, neli ja üks eluaastat.

"Jah, lapsed on üles leitud, ent ma vajan lendu või helikopterit, et minna ja nad kiiresti kätte saada," ütles laste vanaisa Fidencio Valencia uudisteagentuurile AFP.

Uitoto põlisrahva killust pärit lapsed olid alates 1. maist üksinda selvas, kui neid kandnud Cessna 206 alla kukkus.

Kõik kolm nendega koos lennanud täiskasvanut – laste ema, piloot ja üks sugulane – leidis armee lennuki alla kukkumise paigas surnuna.

Laiaulatuslikest otsingutest võttis osa 160 sõdurit ja 70 põliselanikku, kel on põhjalikud teadmised piirkonna metsast. Juhtum pälvis üleilmset tähelepanu.

Piirkonnas elavad nii maod kui jaaguarid ja teised kiskjad ning seal tegutsevad ka relvastatud uimastismugeldajate grupid. Otsijatele andis lootust, et nad on õigetel jälgedel, sellised viited nagu jalajäljed, kasutatud mähe, pooleldi söödud puuvili.

Kartuses, et lapsed jätkavad ringiuitamist ja neid võib olla järjest raskem positsioneerida, heitis lennuvägi metsa 10 000 lendlehte juhtnööridega nii hispaania kui laste emakeeles, põliselanike keeles, käskides neil paikseks jääda.

Lehtedel oli ka nõuandeid ellujäämiseks, samuti heitis sõjavägi õhust alla toidupakke ja pudelivett.

Päästjad andsid eetrisse ka salvestatud sõnumi laste vanaemalt, kes kutsus neid paigal püsima.

Uitoto hõimu lapsed õpivad jahti pidama, kalastama ja loodusest ande korjama. Laste vanaisa ütles varem AFP-le, et lapsed on hästi tuttavad selvaga.

"Täna oli meil imeline päev," ütles president Petro meediale vahetult pärast naasmist Kuubalt, kus ta allkirjastas kuue kuu pikkuse relvarahu Colombia viimase tegeva sissirühmitusega ELN.

Petro rääkis lootusest kehtestada riigis kestev rahu ning märkis, et kodumaale saabumisel ootas teda esimese uudisena ees teade laste leidmisest.

"Nad olid üksi, nad said üksi hakkama. Näide tõelisest ellujäämisest, mis kirjutatakse ajalukku," ütles ta.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: