G7 riigid esitasid Ukrainale loendi korruptsiooniga võitlemise sammudest

Ukraina riikliku korruptsioonivastase büroo (NABU) töötajad läbiotsimisel leitud sularahaga
Ukraina riikliku korruptsioonivastase büroo (NABU) töötajad läbiotsimisel leitud sularahaga Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Maailma seitsme suurima demokraatliku tööstusriigi ühenduse G7 diplomaadid esitasid reedel oma soovitused Ukrainale korruptsioonivastase võitluse edendamiseks.

"Jõupingutused korruptsioonivastases võitluses ja institutsiooniliste reformide puhul on Ukraina tuleviku jaoks otsustava tähtsusega. G7 suursaadikud on jätkuvalt pühendunud nende elluviimise edasisele toetamisele," teatasid saadikud ööl vastu laupäeva Twitteris.

Ukrainale esitati peamised soovitused korruptsioonivastaste institutsioonide tugevdamiseks ja kohtusüsteemi reformimiseks. Eelkõige soovitab G7 järgmise kolme kuu jooksul teha jõupingutusi omandi deklareerimise ja erakondade rahastamise nõude taastamiseks, korruptsioonivastase eriprokuratuuri (SAP) ja riikliku korruptsioonivastase büroo (NABU) tugevdamiseks ning põhiseadusliku õigusemõistmise tagamiseks, vahendas Ukraina uudisteportaal Unian..

Nimelt tuleb Ukrainal taastada riigiteenistujate (v.a mobiliseeritute ja sõjategevusega otseselt seotud isikute) kohustus esitada ja avalikustada sõjaseisukorra ajal oma varalise seisundi ja sissetulekute deklaratsioon. Samuti tuleb riiklikul korruptsiooniennetuse bürool (NAPC) jätkata vara- ja tuludeklaratsioonide kontrollimist. Lisaks tuleb tagada avalik juurdepääs varadeklaratsioonidele koos turvasätete asjakohase redigeerimisega ja ennistada aruandluskohustus, erakondade rahastamine koos muudetud julgeolekueeskirjadega.

Seoses NABU ja SAP-ga võtta vastu uued õigusaktid, mille eesmärk on parandada SAP-i juhi ja võtmeametnike valikumenetlusi, tugevdada suutlikkust reguleerida selle organisatsioonilist tegevust, eelkõige eelarvet ja personali, ning luua distsiplinaarmehhanismid SAP-i juhtkonna vastutusalasse, luues eraldi distsiplinaarkomisjoni ja sõltumatu revisjonikomisjoni, kooskõlas juhi funktsioonidega.

Samuti tuleks tugevdada NABU institutsionaalset sõltumatust ja elujõulisust, sealhulgas parandades õiguslikku ja reguleerivat raamistikku, suurendades personali ja tagades nõuetekohase rahastamise, pakkuda võimalusi sõltumatuks pealtkuulamiseks ja luua kohtuekspertiisi asutus.

Ja mis puudutab põhiseaduslikku õigusemõistmist, siis on vaja vastu võtta ja kehtestada õigusaktid konstitutsioonikohtu kohtunike läbipaistva valimise kohta meritokraatlikul alusel, sealhulgas eelvaliku protsess, mis põhineb kandidaatide vooruslikkuse ja professionaalsuse hindamisel, mis oleks kooskõlas Veneetsia komisjoni soovitustega, märkisid G7 saadikud.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: