Venemaal leviv taimekahjur võib ohustada Eesti saarepuid

Foto: ERR

Eesti saarepuud on suures ohus – Venemaal leviv taimekahjur saare-salehundlane on jõudnud Peterburi lähistele. Ohtliku puidumardika avastamiseks paigutab põllumajandus- ja toiduamet Ida-Eestisse mitusada liimpüünist.

Saare-salehundlane on umbes sentimeetripikkune puidumardikas, keda kardetakse tema väga suure hävitusvõime pärast. Salehundlase vastsed on laastanud metsi Kirde-Hiinas, Põhja-Ameerikas ning jõudnud Venemaale.

Eestile lähim kolle asub Peterburi kõrval.

"Praegu Eestis ei ole meil saare-salehundlast leitud, aga ta on üsnagi väle lendaja, ta võib liikuda mitmekümneid kilomeetreid aastas. Ja kiirem võimalus võib olla ka see, et ta kinnitab ennast kuskile transpordivahendite külge ja tuleb näiteks kas mingi rongi või veoauto presendi all. See on üks tema eriline tunnus, et ta "hääletajana" ka võib edasi liikuda," selgitas põllumajandus- ja toiduameti taimetervise ja paljundusmaterjali osakonna nõunik Ülle Metsman.

Selleks, et kutsumata külalist võimalikult varakult avastada, paigutatakse Eesti eri paikadesse suuremate teede kõrvale 250 liimpüünist. Narva pannakse püüniseid väga tihedalt.

"Kui me selle leiame siin püünistes, siis kõigepealt me hakkame otsima, kas siin lähiümbruses on kahjustatud puid. Kui need puud on kahjustatud, siis me peamegi nende mahavõtmisega tegelema hakkama. Kui looduslikud vaenlased puuduvad, siis kahjuks muid võimalusi meil võtta ei ole. Aga kui suured linnahaljastuses kasvavad puud tuleb raiuda ja hakkeks teha, see on väga-väga suur töö," rääkis Metsman.

Varem on Eestis kasvavaid saari kimbutanud saaresurma-nimeline haigus. Saare-salehundlane võib saaresurmast puutumata jäänud puud hävitada.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: