Meedia: Kreml eemaldas Gerassimovi Vene vägede juhi kohalt Ukrainas

{{1688959500000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/ REUTERS/SPUTNIK

Kreml eemaldas kindralstaabi ülema Valeri Gerassimovi Ukrainat ründavate Vene vägede juhi kohalt, väitis Vene ajaleht Moscow Times sõda toetavate Telegrami-kanalite andmetele viidates.

Lehe andmetel säilitab Gerassimov oma koha kindralstaabi ülemana. Agressioonisõja uueks juhiks saab kindralpolkovnik Mihhail Teplinski, kes on olnud alates 2022. aasta juunist Vene õhudessantvägede ülem.

Moscow Times märkis, et Teplinski sai selle aasta aprillis Vene agressioonijõudude asejuhiks Ukrainas.

USA mõttekoda Sõjauuringute Instituut (ISW) hindas, et Vene erasõjafirma Wagneri mäss võib Venemaa sõjaväelises juhtkonnas muudatusi põhjustada. ISW viidatud tuntud Venemaa sõjablogija hinnangul võib Venemaa langetada otsuse isegi kaitseminister Sergei Šoigu väljavahetamise kohta.

Mõttekoda pole suutnud Šoigu väljavahetamise kohta käivaid kuulujutte siiski iseseisvalt kinnitada. ISW on varem hinnanud, et Šoigu asendamine oleks siiski ebatõenäoline.

Pärast erasõjaväe Wagner juhi Jevgeni Prigožini ebaõnnestunud mässu märgivad paljud asjatundjad, et putšikatsed Venemaal sellega veel ei lõpe.

Ukraina presidendi nõunik Mõhhailo Podoljak ütles reedel, et uue, eduka ja ulatusliku mässu jaoks oleks Venemaal vaja saada kaks kuni neli märkimisväärset lüüasaamist rindel. Podoljaki sõnul kujunes Prigožini mäss Venemaa ühiskonnale omamoodi koolituseks ja näitas, kuidas sündmused edasi arenevad. Samuti usub nõunik, et Venemaa teeb läbi kodusõja.

Samas räägib Ukraina luure, et Putini režiim juba kõigub.

Ukraina kaitseministeeriumi luure peadirektoraadi esindaja Andri Jussov märkis, et Venemaal võiksid kodusõja vallapäästmise tõukejõuks olla ühiskonnaliikmed, ent selliseid inimesi seal pole. Samas on veel üks grupp inimesi, need, kes on valmis võitlema oma huvide eest ning just nemad võivad käivitada Venemaa sisekonflikti.

Gerassimovist ilmus esmaspäeval videolõik.

Venemaa kaitseministeerium avaldas esmaspäeval Gerassimovist videolõigu. See oli tema esimene avalik esinemine pärast Wagneri mässu. Videolõik näitab Gerassimovi saamas teateid selle kohta, kuidas Ukraina väed plaanivad rünnata Venemaa sihtmärke Krimmis ja Rostovis, vahendas The Guardian. 

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/STT/The Moscow Times.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: