Justiitsministeerium plaanib esindushagide võimaldamist

Kohus
Kohus Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Justiitsminister Kalle Laanet saatis kooskõlastusringile eelnõu Eestis uue võimalusena kollektiivsete esindushagide esitamiseks, mis lihtsustab tarbijate huvide rikkumise korral ettevõtete vastu kohtusse pöördumist.

Eelnõuga võetakse üle direktiiv, millega plaanitakse tagada tarbijatele Euroopa Liidu tasandil kollektiivse esindushagi menetluse kättesaadavus kõigis liikmesriikides.

Esindushagi lihtsustab kohtusse pöördumist suurema hulga tarbijate huvide kahjustamise korral. Selle fookus oleks tarbijate õiguste kaitsel, kuid esindushagi esitamise võimalust saaks kasutada ka näiteks andmekaitse- või keskkonnaalaste rikkumiste korral.

Varem pidid kahju kannatanud tarbijad ise koonduma ning endale esindaja palkama, edaspidi saavad nende huve kohtus kaitsta vastavad asutused. Eestis antakse selleks õigus tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ametile, finantsinspektsioonile ja andmekaitse inspektsioonile.

Laaneti sõnul aitab muudatus edendada ausat konkurentsi ja luua siseturul tegutsevatele kauplejatele võrdsed võimalused.

Euroopa Komisjoni mõjuanalüüsis on suurema riskiga sektoritena nimetatud telekommunikatsiooni, finantsteenuseid ja kindlustust, energeetikat, turismi ja reisijatevedu, kaugmüüki, tervishoidu ja tarbekaupasid.

Ministeerium märgib, et esindushagide võimaldamisel võiks muutuda ka olukord, kus paljud tarbijad ei ole motiveeritud rikkumisele reageerima, kuna kahju peetakse väikseks või kaebuse esitamist liiga keeruliseks.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: