Navalnõile määrati veel 19 aastat vangistust

{{1691158680000 | amCalendar}}
Foto kaamerapildist kohtuistungilt, kus Aleksei Navalnõile määrati karistuseks 19 aastat vanglas.
Foto kaamerapildist kohtuistungilt, kus Aleksei Navalnõile määrati karistuseks 19 aastat vanglas. Autor/allikas: SCANPIX/Reuters

Venemaa opositsioonijuhile Aleksei Navalnõile määrati reedel kohtus lisaks kehtivale karistusele 19 aastane vanglakaristus.

Navalnõile oli esitatud mitu uus süüdistust ekstremismis. Reedel toimunud kohtuistungil mõisteti ta süüdi ning talle määrati lisaks 19 aastat vangistust, teatasid tema toetajad. Süüdistajad olid Navalnõile nõudnud 20-aastast vangistust.

Navalnõi kannab juba üheksa-aastast vanglakaristust omastamise süüdistuste alusel, mida tema toetajad peavad poliitiliselt motiveerituiks.

Ajakirjanikke reedesele kohtuistungile ei lubatud, kohtusaalist tehtud ülekanne oli aga niivõrd kehva kvaliteediga, et kohtuniku loetud otsust polnud praktiliselt kuulda, märkis Reuters.

Navalnõi ütles neljapäeval, et arvatavasti määravad Vene võimud talle uues kohtuasjas pika, stalinistliku vanglakaristuse.

"Sellest tuleb pikk karistus. See, mida nad nimetavad stalinistlikuks karistuseks," ütles Navalnõi enne otsuse väljakuulutamist.

Ta avaldas arvamust, et saab 18 aastat ja kutsus oma toetajaid Putini režiimile vastupanu osutama.

"Palun mõelge ja mõistke, et sadu inimesi vangi pannes püüab Putin miljoneid hirmutada," ütles ta.

Reedene kohtuistung toimus kinniste uste taga range režiimiga karistuskoloonias IK-6, mis asub Moskvast 250 kilomeetri kaugusel.

Navalnõi vahistasid Vene võimud 2021. aasta jaanuaris, kui ta naasis Saksamaalt, kus ta oli haiglaravil mürgitamise pärast. Navalnõi süüdistas mürgitamises Kremli, mis eitas oma osalust.

ÜRO ja lääneriigid nõuavad Navalnõi vabastamist

ÜRO inimõigusjuht mõistis reedel hukka kohtuotsuse ning nõudis Navalnõi kohest vabastamist.

"Täna opositisoonitegelasele Aleksei Navalnõile mõistetud uus karistus tõstatab taas tõsise mure kohtuliku tagakiusamise ja kohtusüsteemi poliitilistel eesmärkidel instrumentaliseerimise pärast Venemaal," ütles ÜRO inimõiguste ülemvolinik Volker Türk.

Vene võimud peavad lõpetama otsekohe Navalnõi inimõiguste rikkumise ja ta vabaks laskma, nõudis volinik.

Prantsusmaa valitsus nõudis samuti Navalnõi vabastamist, nimetades protsessi kohtulikuks tagakiusamiseks.

Välisministeeriumi pressiesindaja ütles, et valitsus kutsub Venemaad vabastama Navalnõi viivitamata ja tingimusteta ning tegema sama kõigi poliitvangide puhul.

Saksa välisminister Annalena Baerbock mõistis samuti 19-aastase vanglakaristuse hukka.

"Venemaa meelevaldne õigussüsteem, mis paneb Aleksei Navalnõi veel 19 aastaks vangi, on puhas ebaõiglus," kirjutas Baerbock sotsiaalmeedias.

"(Vene president Vladimir) Putin ei karda midagi rohkem kui sõja ja korruptsiooni vastu ning demokraatia eest välja astumist – isegi vangikongist. Sellega ta kriitilisi hääli vaikima ei sunni," märkis Baerbock.

Navalnõi kohtuotsuse mõistis hukka ka USA. Välisministeeriumi avalduses nimetati otsust ebaõiglaseks lõpuks ebaõiglasele kohtuprotsessile.

Toimetaja: Marko Tooming

Allikas: Reuters, BNS-AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: