USA kavatseb keelustada mõned tehnoloogiasektori investeeringud Hiinasse

Iluvatar Corex pooljuht Maailma Tehisintellekti Konverentsil (WAIC) Shanghais sel juulil
Iluvatar Corex pooljuht Maailma Tehisintellekti Konverentsil (WAIC) Shanghais sel juulil Autor/allikas: SCANPIX/WANG Zhao/AFP

Ameerika Ühendriikide president Joe Biden kavatseb kirjutada alla korraldusele, mis keelustaks osad USA erakapitali investeeringud Hiina tehnoloogiasektorisse.

USA kavatseb keelustada kolmapäeval avaldatava presidendi korraldusega erakapitali ja riskikapitali ettevõtete investeeringud osadesse Hiina tehnoloogiasektori ettevõtetesse, kirjutas oma allikatele tuginedes The Wall Street Journal. Bideni korraldus peaks katma pooljuhte, kvantarvutust ja tehisintellekti.

Ühelt poolt keelustaks uus korraldus teatud tüüpi USA ettevõtete investeeringud nendes sektorites, kuid teisalt peaksid ettevõtted nendesse valdkondadesse investeerides teatama USA valitsust. Presidendi korraldust eiravaid investoreid võidakse trahvida ning oma osalusi sunni korras maha müüma. Korraldus katab tulevasi võimalikke investeeringuid ning ei käsitle aktsiaid ega võlakirju.

USA poliitikud nii demokraatide kui ka vabariiklaste seas on asunud üha enam tundma muret Hiina tehnoloogilise arengu ja eelkõige nende relvasüsteemide pärast. Bideni administratsioon piiras eelmisel aastal kõrgtehnoloogiliste pooljuhtide ja kiipide tootmise tehnika eksporti Hiina rahvavabariiki. Samuti on USA asunud täpsemalt uurima Hiinaga seotud investeeringuid Ameerika Ühendriikides.

Kuigi Bideni administratsioon on nimetanud neid samme USA rahvusliku julgeoleku jaoks vajalikuks, siis on Hiina süüdistanud Ameerika Ühendriike nende majanduskasvu ja arengu piiramises. USA otseinvesteeringud Hiina olid eelmisel aastal viimase 20 aasta kõige madaimal tasemel, olles kõiges 8,2 miljardit dollarit. Samuti investeerisid riskikapitalistid Hiina eelmisel aastal ainult 1,3 miljardit dollarit.

USA on ärgitanud ka enda liitlasi Euroopas ja Aasias piirama enda investeeringuid Hiina majandusse. G7 grupi riigid lubasid sel kevadel võtta nii väljuvad kui ka nendesse riikidesse saabuvad investeeringuid suurema kontrolli alla. Ka Euroopa Komisjon pakkus välja, et Euroopa Liit võtaks vastu välisinvesteeringute piirangud.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: WSJ

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: