Võimalik streik Austraalias tõstis Euroopas maagaasi hinda

Suurbritanniasse Kenti Austraaliast saabunud LNG tanker
Suurbritanniasse Kenti Austraaliast saabunud LNG tanker Autor/allikas: SCANPIX/PA Wire/PA Images

Võimalik streik kahes Austraalia ettevõttes võib pärssida sealt tulevaid LNG tarneid, mis mõjutab omakorda gaasiturgu Aasias ja Euroopas.

Euroopa gaasi futuurid tõusid augusti alguses järsult üles. Tegu on suurima ühekordse tõusuga alates 2022. aasta märtsist. Hinnatõusu põhjustas võimalik streik Austraalias, ilmestades kuidas turg reageerib võimalikele tarneraskustele, kirjutas Bloomberg. Futuurid tõusid päevaga 28 protsenti peale suurt volatiilsust. Päeva jooksul tõusid hinnad kohati 40 protsenti.

Austraalia töötajad ettevõtetes Chevron Corp. ja Woodside Energy Group Ltd. toetasid hääletusel streikimist. See võib häirida Austraalia LNG eksporte, mis vähendab LNG saadavust maailmaturul. Tööseisaku toimumise aeg pole veel selge, kuid streigist antakse seitse päeva enne selle toimumist teada.

Aasia LNG ostjad on tõenäoliselt nõus tarnekindluse nimel selle eest rohkem maksma, mis mõjutaks omakorda ka tarneid Euroopasse. Kuna veeldatud maagaas ehk LNG on muutunud Euroopa maagaasiga varustamisel väga oluliseks, siis mõjutavad ka võimalikud tarneraskused selle hinda.

Gaasiturgu mõjutab ka LNG impordi kahanemine Euroopasse eelmisel kuul. Samuti on suunatud osa maagaasi Ukrainasse, kuna seal riigis on vaba hoiustusmahtu. Samuti võib turuolukorda mõjutada võimalikud viivitused Norra hooajaliste hooldustöödega.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Bloomberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: