Rootsi tõstis terroriohu taset

{{1692266640000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/REUTERS/TOM LITTLE

Rootsi julgeolekuteenistus (Säpo) tõstis neljapäeval riigis terroriohu taset.

Rootsi julgeolekuteenistus tõstab ohu 5-pallisel skaalal tasemelt 3 tasemele 4. Säpo teatas oma avalduses, et korraldab neljapäeval pressikonverentsi. 

Rootsis on viimaste kuude jooksul toimunud mitu koraanipõletamise protesti. Koraani põletamise on hukka mõistnud mitmed moslemiriigid. 

Eesti välisministeeriumi teatas ERR-ile, et soovitab julgeolekuolukorra halvenemise tõttu olla Rootsi reisimisel tavapärasest tähelepanelikum ja hoiduda suurtest rahvakogunemistest. 

Tallinki kommunikatsioonijuht Katri Link ütles ERR-ile, et ohutaseme tõstmine Tallinki Rootsi reise ei mõjuta, kuid ka nemad soovitavad oma klientidel jälgida Reisi Targalt veebilehel olevaid soovitusi Rootsi kohta.

Rootsi julgeolekupolitsei SäPo juht osales terroriohu tõstmise tõttu neljapäeval ka Rootsi valitsuse istungil, vahendas SVT.

SäPo juht: rootslased peaks jätkama tavapärase elu elamist

Rootsi julgeolekupolitsei (SäPo) juht Charlotte von Essen kinnitas neljapäeval avalikul pressikonverentsil ohutaseme tõstmist. Von Esseni sõnul ei ole see otsus tingitud ühestki üksikintsidendist, vaid üleüldisest julgeolekuolukorra halvenemise hinnangust pikema aja jooksul.

Charlotte von Esseni sõnul on märke, et ka mitmed välisriigid on saanud kasu negatiivsest tähelepanust, mis on lähikuudel Rootsile omaks saanud. Von Esseni sõnul on julgeolekuolukord samas mitmel põhjusel halvenenud, mille hulka kuuluvad ka Rootsi vastu suunatud kampaaniad. SäPo juht mainis ka Venemaa sõjalist kallaletungi Ukrainale, mis on julgeolekuolukorda halvendanud.

"Meie hinnangud põhinevad rahvusvahelistel sündmuste käigul, mida me oleme näinud. Meist kui Lääne osast on saanud äärmuslaste jaoks õigustatud terrorismi sihtmärk. Viimaste sündmuste valgel koguni tavalisest olulisem sihtmärk. Me näeme nii rühmituste kui ka üksikisikute üleskutseid ja tegevust Rootsi vastu," ütles von Essen.

Säpo juht kutsus Rootsis avalikkust elama oma tavapärast elu edasi, kuid olla Rootsi võimude poolt antud info osas tähelepanelik. Samuti soovitas Charlotte von Essen mitte uskuda kinnitamata infot ja kuulujutte.

Peale SäPo otsustas eraldiseisvalt oma terroriohu hinnangu taset tasemele 4 tõsta ka Rootsi relvajõud. Sarnaselt SäPo-le teatasid relvajõud, et ohutaseme tõstmine pole seotud ühegi konkreetse intsidendiga.

Tase 4 tähendab konkreetset ohtu

Viimati oli terroriohu tase Rootsis kõrgem aastal 2015-2016, kui see tõsteti samuti tase 4 peale. Kui see periood välja arvata on alates 2010. aastast püsinud terroriohu tase Rootsis tase 3 peal.

Rootsis hindab terroriohtu riiklik terroriohu hindamise keskus, kus on esindatud Rootsi julgeolekupolitsei, sõjaluureamet ja teised julgeolekuasutused. Selle keskuse kogutud info najal teeb siis terroriohu hinnangu SäPo.

Rootsi terroriohu klassifikatsioonis tähendab tase 1 ohu puudumist. Tase 2 tähendab madala taseme ohtu ehk terrorirünnakute läbiviimise tahe ja suutlikkus on madalad. Tase 3 tähendab kõrgendatud ohtu. Tase 4 on kõrge terrorioht ning selle kohaselt hinnatakse, et Rootsit ohustab konkreetne terrorioht.

Kõige kõrgem terroriohu tase Rootsis on tase 5 ning konkreetse ohu realiseerumine on kohene. Rootsis pole kunagi tõstetud terroriohu taset tasemeni 5.

Rohkem infot julgeoleku olukorra kohta saab SÄPO lehelt (Terrorist threat level raised to High - Säkerhetspolisen ning Rootsi kriisiinfo lehelt.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim

Allikas: Reuters, SVT

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: