HRW: Saudi väed tapsid sadu etiooplasi piiril Jeemeniga

Etioopia põgenikud saabumas Jeemeni rannikule, et jõuda välja Saudi Araabiasse
Etioopia põgenikud saabumas Jeemeni rannikule, et jõuda välja Saudi Araabiasse Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Nariman El-Mofty

Saudi Araabia julgeolekujõud tapsid Saudi Araabia piiril Jeemeniga sadu Etioopia migrante ja asüülitaotlejaid, teatas HRW oma hiljutises raportis.

Inimõigusorganisatsioon Human Rights Watch (HRW) teatas oma hiljutises raportis, et Saudi Araabia julgeolekujõud on tapnud sadu Etioopiast pärit migrante ja asüülitaotlejaid, kes on üritanud riiki pääseda üle Saudi-Jeemeni piiri.

Raporti kohaselt on Saudi Araabia julgeolekujõud inimesi tulistatud ka lühikese vahemaa tagant. Samuti tulistasid Saudi Araabia väed mägedes paiknenud inimgruppide pihta, mida võis olla potentsiaalselt inimsusevastane kuritegu.

HRW tugines oma raportis tunnistajatega tehtud intervjuudele, fotode analüüsile ning samuti satelliitpiltidele. Raporti kohaselt oli Saudi vägede tegevus laialt levinud ja süsteemne. Juhul kui migrantide tapmise käitumise suunis anti Saudi Araabia valitsuse poolt, siis on HRW sõnul tegu inimsusevastase kuriteoga.

Raporti kohaselt tapatalgud üle elanud etiooplasi piinati, vägistati ja koheldi muul moel ebainimlikult. Saudi Araabia välisministeerium ei soovinud HRW raportis esitatut kommenteerida, kirjutas The Washington Post. Human Rights Watch küsis kommentaare ka mitmelt Saudi Araabia institutsioonilt, sh siseministeeriumilt ja Saudi Araabia inimõiguste komisjonilt.

Nii Saudi Araabia kui ka Etioopia on viimastel aastatel olnud seotud sõjaliste konfliktidega. Etioopia keskvalitsus jõudis alles hiljuti relvarahu kokkuleppele enda mässulise Tigray piirkonna paramilitaarsete jõududega. Saudi Araabia on samas sekkunud Jeemeni kodusõtta. Peale saudide süüdistab HRW Etioopia migrantide halvasti kohtlemises ja Houthi mässulisi, kes kontrollivad suurt osa Jeemenist Saudi Araabia piiri kõrval.

Saudi Araabias elab 750 000 etiooplast ning enamus neist saabus riiki läbi ebakorrapäraste kanalite.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: The Washington Post

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: