President Karis: peaminister peab vastama ka ebameeldivatele küsimustele

Alar Karis ja Kaja Kallas.
Alar Karis ja Kaja Kallas. Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

President Alar Karise sõnul peab peaminister Kaja Kallas vastama ka ebameeldivatele küsimustele ning tal tuleb seda teha ka riigikogu komisjoni ees sõltumata sellest, kas komisjoni juhib opositsiooni või koalitsiooni esindaja.

Karise sõnul on peaminister Kaja Kallase pereliikme Venemaa-suunaline äritegevus tekitanud meedias ja ühiskonnas palju küsimusi ning seadnud selles loos tähelepanu keskmesse valitsusjuhi ja väärtused, millest Eesti peab lähtuma.

"Valitsuspoliitikute töö on ka vastata küsimustele, kui need kerkivad. Ja teha seda ka riigikogu komisjoni ees, sõltumata sellest, kas komisjoni juhib opositsiooni või koalitsiooni esindaja. Ning eriti siis, kui tuleb arutada raskeid ja ebameeldivaid küsimusi, nii nagu normaalses parlamentaarses riigis on kohane ja vajalik, vajalik demokraatia toimimiseks. Valikud, mis selles olukorras jätavad riigikogu kõrvale, loovad tuleviku jaoks pretsedendi ja kujundavad Eesti demokraatia mainet."

Eesti on parlamentaarne riik, mis eeldab Karise sõnul respekti rahva valitud esinduskogu vastu.

"Peaminister on avalikkusele öelnud, et ta ei plaani tagasi astuda. Valitsusjuhi edasised sammud näitavad, kui tõsiseks ta tõusetunud probleemi peab ning milline on tema arvates Eesti riigile õige lahendus. Muidugi on siin oma oluline roll ka valitsuskoalitsiooni erakondadel – Reformierakonnal, Eesti 200-l, sotsiaaldemokraatidel," märkis president Karis.

Presidendina pidas ta vajalikuks ka rõhutada, et Eesti vajab töövõimelist ja sisemisele usaldusele toetuvat valitsust.

President selgitas ka, et Ukrainas vallutussõda pidavale Venemaale majandussanktsioonide kehtestamine on Euroopa Liidu ühine poliitika agressori ohjeldamiseks. Eesti on olnud üks sanktsioonipoliitika vedureid.

"Paljud Vene suunal äritegevusega seotud ettevõtjad tõmbasid end pooleteise aastaga – pärast 2022. aasta 24. veebruari – moraalsetel kaalutlustel sellest ärist välja. Nad käitusid õigesti, et mitte olla seotud agressorriigi ja tema majandusliku vereringega. Aga me teame, et kõik ei ole seda Euroopas teinud. Ka Eestis. Teatud firmade puhul seab see kahtluse alla Eesti riigi usaldusväärsuse suhtlemises meie liitlastega," hindas president.

Kallas on kutsutud teisipäeval osalema riigieelarve kontrolli erikomisjoni ja korruptsioonivastase erikomisjoni ühisele erakorralisele istungile, kus teemaks sõjaaegne äritegevus Venemaaga. Esmaspäeva hommikul ei olnud komisjonile teada, kas Kallas teisipäeval seal osaleb. Kallas loobus osalemast esmaspäeval toimuma pidanud riigieelarve kontrolli erikomisjoni istungist, mille teema oli presidendi kantselei rahastamine.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: