Dmitri Muratov kuulutati Venemaal välisagendiks

Dmitri Muratov möödunud aasta veebruaris Tallinnas.
Dmitri Muratov möödunud aasta veebruaris Tallinnas. Autor/allikas: Inimõiguste Instituut

Nobeli rahupreemia laureaat, Novaja Gazeta peatoimetaja Dmitri Muratov kuulutati Venemaal välisagendiks.

Koos temaga lisandus nimekirja veel kaheksa inimest, sealhulgas majandusteadlane Konstantin Sonin, koomik Ruslan Belõi ja raadiosaatejuht Ksenia Larina, kirjutas venekeelne BBC.

Muratov sai 2021. aastal Nobeli rahupreemia püüdluste eest säilitada sõnavabadus, mis on demokraatia ja rahu eeltingimus.

Venemaa justiitsministeeriumi teatel kasutas Muratov välisplatvorme, et levitada arvamusi, mille eesmärk oli tekitada negatiivne suhtumine Vene Föderatsiooni välis- ja sisepoliitikasse, samuti levitas ta välisagentidelt saadud materjale.

Millal Muratov seda täpselt tegi, ministeeriumi pressiteates ei täpsustata. 61-aastane ajakirjanik ütles RBC-le registrisse kandmist kommenteerides: "Kahjuks ei õppinud ma teadmistepäeval midagi uut."

Koos Muratoviga kanti välisagentide registrisse majandusteadlane Konstantin Sonin, endine Comedy Clubi liige Ruslan Belõi, teleajakirjanik Denis Katajev, Venemaa raadiosaadete lõpetanud Moskva Eho saatejuht, Ksenia Larina, kirjanik Oleg Radzinski, tšetšeeni ajaloolane Mairbek Vatšagaev, Voroneži aktivist Jevgeni Karpov ja Peterburi poliitik Maksim Reznik, samuti sõjavastane etniline liikumine Uus Tuva.

Muratovi juhitud toimetus jätkab Novaja Gazeta väljaandmist Venemaal, hoolimata võimude otsusest registreerimistunnistus kehtetuks tunnistada.

Teine osa ajakirjanikest lõi Novaja Gazeta Evropa, mille tegevust peeti Venemaal ebasoovitavaks. Kõik registrisse lisatud, välja arvatud Muratov ja Karpov, on väljaspool Venemaad.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: