Mägi-Karabahhist on põgenenud üle 100 000 armeenlase

Armeeniasse jõudnud Mägi-Karabahhi põgenikud ootamas registreerimist.
Armeeniasse jõudnud Mägi-Karabahhi põgenikud ootamas registreerimist. Autor/allikas: SCANPIX/EPA/ANATOLY MALTSEV

Armeenia teatas laupäeval, et Mägi-Karabahhist on saabunud üle 100 000 põgeniku, mis tähendab, et piirkonnast on pärast Aserbaidžaani rünnakut lahkunud peaaegu kogu etnilistest armeenlastest elanikkond.

Armeenia peaministri Nikol Pašinjani kõneisik Nazeli Baghdasarjan ütles laupäeva hommikul, et viimase nädala jooksul on Karabahhist Armeeniasse põgenenud 100 417 inimest.

Ametlikel andmetel elas Mägi-Karabahhis umbes 120 000 armeenlast.

Laupäeva pärastlõunaks oli põgenike voog suuresti kokku kuivanud, piirivalvurite sõnul on oodata veel vaid üksikuid viimaseid busse, edastas AFP reporter.

Endine separatistide ametnik Artak Beglarjan ütles, et mitteametlike andmete kohaselt on viimased armeenlaste grupid juba Armeenia poole teel.

"Kõige rohkem mõnisada inimest on jäänud, enamik neist on ametnikud, päästeteenistuste töötajad, vabatahtlikud ja erivajadustega inimesed," kirjutas ta sotsiaalmeedias.

Jerevan süüdistab Aserbaidžaani etnilise puhastuse läbiviimises ja armeenlaste Mägi-Karabahhist minema ajamises.

Bakuu eitab seda ja on kutsunud kohalikke elanikke Mägi-Karabahhi jääma ja Aserbaidžaaniga "taaslõimuma".

ÜRO teatel saadetakse nädalavahetusel piirkonda missioon sealsete humanitaarvajaduste hindamiseks. Tegemist on esimese korraga umbes 30 aasta jooksul, kui ÜRO-le piirkonnale ligipääs antakse.

Prantsusmaa sarjas aga Aserbaidžaani, et humanitaarmissioon lubati korraldada alles pärast pea kõigi kohalike elanike põgenemist.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: